2014 m. lapkričio 9 d., sekmadienis

Nose Art

Nose art'u vadinamas savotiškas menas: įvairiausi nestandartiniai piešiniai ant karo lėktuvų korpusų. Mada ši užgimė netrukus po to kai kariniuose konfliktuose pradėta naudoti aviacija ir pirmieji taip puošti savo lėktuvus pradėjo italai bei vokiečiai.


Simboliai ant lėktuvų korpusų turėjo dvejopą prasmę. Iš vienos pusės, tai buvo piloto (arba ekipažo) atpažinimo ženklas, o iš kitos – savotiškas "sėkmės talismanas". 

Nose art'as ypač išpopuliarėjo Antrojo pasaulinio karo metais. Tuomet marginti savo lėktuvus pradėjo ne tik Vakarų šalių, bet ir sovietų pilotai.

Ant lėktuvų buvo vaizduojama praktiškai bet kas: visi įmanomi gyvūnai, augalai, įvairiausi daiktai ir simboliai, netgi animacinių filmukų personažai ir žymūs to meto žmonės. Iš pradžių nose art'as buvo leidžiamas tik pilotams-asams (kariuomenės vadovybė be galo vertino šiuos patyrusius padebesių kovotojus, tad į jų „nestatutinę“ lėktuvų išvaizdą buvo žvelgiama pro pirštus), vėliau savus, nors ir neoficialus, ženklus susigalvodavo ištisos eskadrilės.

Kai kurie praeities nose art'ų pavyzdžiai:  


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą