2014 m. lapkričio 25 d., antradienis

Mokomokai: džiovintos maorių galvos

Šioje 1895 metų nuotraukoje pavaizduotas aukštas britų karininkas Horatio Gordon Robley su jo mokomokai - džiovintų Naujosios Zelandijos maorių galvų tatuiruotais veidais kolekcija. Žinoma, šias galvas pjovė ir džiovino ne anglai, o patys maoriai, kurie teikė joms ypatingą sakralinę prasmę.
Senųjų Naujosios Zelandijos gyventojų tarpe tatuiruotės ant veido dažniausiai buvo daromos karo vadams ar šiaip kilmingiems asmenims. 


Po tokio svarbaus žmogaus mirties jo galva buvo nupjaunama, iš jos pašalinamos smegenys, balzamuojama ir džiovinama saulėje. Mokomokai laikytos šventa genties nuosavybe, saugotos specialiuose tam skirtose dėžėse ir ištraukiamos tik ypatingu apeigų metu. Beje, mūšyje žuvusių tatuiruotų priešų vadų galvos taipogi buvo nukertamos, išdžiovinamos ir kartais viešai demonstruojamos kaip genties galybės simbolis. Bet kokio taikos susitarimo tarp kariaujančių genčių metu jomis buvo keičiamasi. Tai yra, buvusiems priešams buvo atiduodamos ir jų vadų galvos.

Europiečiams pradėjus kolonizuoti Naująją Zelandiją, džiovintos vietos relikvijos sudomino daugybę britų kolekcionierių bei muziejininkų. Už pristatytas priešų mokomokai maoriai gaudavo taip trokštamų šaunamųjų ginklų bei šaudmenų. Gentys pradėjo tarpusavyje kariauti, kad gautų daugiau „kilmingų galvų“, o paskiau jas išsikeistų į ginklus, bet tai jau kita istorija.  

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą