2014 m. lapkričio 21 d., penktadienis

Apie turnyrinę ietį

Prieš kelias dienas rašiau apie Prancūzijos karaliaus Henriko II Valua žūtį riterių turnyre. Kaip pamename, mirtinai valdovą sužeidė turnyrinės ieties skeveldra.
O dabar pakalbėkime apie turnyruose naudotas ietis, kurios, skirtingai nuo kovinių, turėjo ne žaloti ir žudyti priešininką, o teikti reginiui grožio.


Iš ankstyvųjų nuožmių, neretai priešininko mirtimi pasibaigiančių teisminių dvikovų išsirutulioję vėlyvųjų viduramžių turnyrai virto spalvingu šou, kurių tikslas buvo ne suluošinti ar užmušti priešininką, bet pademonstruoti karišką šaunumą, mokėjimą kovoti, ir, žinoma, suteikti malonumo publikai bei gerbtiniems svečiams.

Tokiose turnyruose tarpusavyje dažnai susikaudavo riteriai iš vieno krašto ar vienos šalies, kaimynai, bičiuliai, netgi giminaičiai. Savaime suprantama, kad niekam nebuvo reikalinga kažkieno mirtis ar neįgalumas, kadangi tikro karo atveju šiandienos turnyro priešininkas dažnai automatiškai tapdavo bendražygiu realioje kovoje.

Taigi, raitoms parodomosioms kovoms išrastos sąlyginai saugios ietys, kurios tik atrodė gana grėsmingai, tačiau didesnės žalos (išskyrus pavienius atvejus) nepadarydavo.

Tikrosios, kovinės sunkiųjų raitelių ietys buvo gaminamos iš tvirtos medienos, tad jų smūgis turnyre, lekiant ant žirgo šuoliais, buvo tolygus, vaizdžiai kalbant, galingo kūjo smūgiui. Žinoma, tokio smūgio parblokštas karys (jeigu nebūtų užmuštas ar suluošintas iškart) dar ilgai negalėtų pasikelti.

Turnyruose to nereikėjo, tad skurta speciali turnyrinė ietis. Paprastai ji buvo gaminama iš neitin tvirto, lengvai lūžtančio medžio, kartais būdavo tuščiavidurės ar su įpjovomis kote. Tokios ieties smaigalys dažniausiai pasibaigdavo užmaunama buka platėjančia karūnėle ar kumščio formos papuošimu tam, kad nepramuštų šarvo. Kadangi turnyrinė ietis praktiškai buvo vienkartinė, kiekvienas į turnyro dalyvis su savimi atsiveždavo kelias ar net keliasdešimt tokių iečių. Jų kotai dažnai marginti heraldinėmis riterio spalvomis, puošti vėliavėlėmis.  


Turnyrinių iečių antgalių pavyzdžiai

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą