2014 m. spalio 2 d., ketvirtadienis

Olandai ir klumpės (+ senos foto ir video)

Tikriausiai nemaža dalis lietuvių šventai įsitikinę, kad klumpės – grynai lietuviška senoji avalynė. Liaudiškas „Klumpakojo“ šokis, ir pan. Taip, tegul ji būna lietuviškos tradicijos dalis, bet ne mažesnė teisė į klumpes priklauso olandams. Ir net pati klumpė olandiškai - klomp.
Medinės klumpės Olandijoje naudotos nuo seno ir tai lėmė labai drėgnas, lietingas jūrinis klimatas, kuomet bet kokia kita avalynė tiesiog kiaurai peršlapdavo. Tradiciškai klumpes nešiojo pati vargingiausia Nyderlandų visuomenės dalis, kuri negalėjo sau leisti „padoresnių“ batų. 


Beje, klumpės patikimai saugojo kojas ne tik nuo drėgmės ir purvo, bet ir nuo šalčio (žiemos metu prie vidinio klumpių pado tvirtindavo šiaudinį pašiltinimą). Olandijoje klumpės nešiotos masiškai dar XIX a. pradžioje, ką patvirtina senosios nuotraukos.

Beje, pačiam teko kelis kartus kartus ilgesnį laiką pabūti Olandijoje ir kartais matyti žmones avint klumpes net ir mūsų dienomis. Nuo tokių kaip senovėje, iki brangesnių, oda aptrauktų klumpių. Klumpę olandai padarė vienu iš savo krašto simbolių: čia yra paminklai klumpei, parduodami klumpės pavidalo suvenyrai, tikros klumpės kasdieniam nešiojimui, ir pan.
Olandų klumpių gamintojai 1925 metais (video):


Olandiško žodžio klomp etimologija:

From Middle Dutch clompe (“lump or mass of metal, wooden shoe, clump”), from Old Dutch *klumpo, from Proto-Germanic *klumpô (“lump, clump, mass; clasp”), from Proto-Indo-European *glembʰ- (“clamp, mass”). Cognate with Old Frisian klumpa, English clump, Low German Klump, German Klumpen. Related to clamp.  

Panašus postas:

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą