2014 m. spalio 29 d., trečiadienis

Laidotuvių "veksilologija" ir "heraldika"

Kas yra mirties simboliai? Plačiąją prasme ir pernelyg nelendant į detalesnes bet kokios simbolikos aiškinimo peripetijas galima sutikti, kad mirties simboliai yra, tarkime, kapas, kaukolė, dalgis, karstas, juoda spalva, gedulo kaspinas, ir pan.Žinoma, daugiausia mirties simbolikos galima pamatyti kapinėse ar bažnyčių fasaduose bei meniniame jų vidaus interjere, tačiau kartais šiuos simbolius galima sutikti (arba bent jau buvo galima sutikti) ir kitur.

Pavyzdžiui, laidotuvių ceremonijoms naudojamose bažnytinėse vėliavose.


Tikrai prisimenu, kad dar vaikystėje man teko matyti panašias vėliavas kaimo vietovėje. Jas nešdavo laidotuvių procesijų metu. Šioje 1960 m. nuotraukoje įamžinta laidotuvių procesija Troškūnuose (foto imta iš puslapio anykstenai.lt). Kaip matome, juodų spalvų vėliavos papuoštos lygiakraščiu kryžiumi platėjančiais galais. 


Blogos kokybės nuotrauka (imta iš vydija.lt), tačiau aiškiai matoma juodos spalvos laidotuvių vėliava su kryžiumi ir AA (Amžinąjį atilsį). 


Mūsų laikais jau tikriausiai neišvysime laidotuvių ceremonijų nešant vėliavas su kaukolėmis, tačiau seniau jos nebuvo retos. 1944 m., Kupreliškis. 


2011 m. nuotrauka. Marijampolės kunigo Juozapo Maleckio laidotuvės Kaune (foto imtos iš sanciuparapija.lt). 
Vienoje gedulo vėliavoje matomas inkaras. Jis krikščioniškoje simbolikoje siejamas su mirtimi, sielos kelionės pabaiga. 


Keturios laidotuvių ceremonijų vėliavos (imta iš ten pat). 

Dabar apie "laidotuvių heraldiką". Žinoma, tai nėra jokia laidotuvių heraldika tiesiogine prasme, bet čia daugiau apie herbus su pavaizduotais kapais.

Pavyzdžiui, toks yra lenkiškas Kapo herbas (Mogila). 


Herbe atvaizduotas kapas su trimis kryžiais. Pastarasis heraldinis simbolis neretai naudotas ir LDK didikų (pavyzdžiui, jį naudojo Daugirdai, Montvydai, Žadeikos), tačiau jo kilmė tiksliai nenustatyta. Gali būti, kad Kapo herbas išsivystė iš kažkokio paprastesnio linijinio simbolio. 


Galima pamatyti jį ant vieno iš antkapių Vilniaus Rasų kapinėse (visai netoli dr. Jono Basanavičiaus kapo). 

Beje, kapas pavaizduotas ir Telšių miesto herbe. Tačiau prisikėlimo iš mirties kontekste. 


Jame vaizduojamas Šv. Stanislovas, prikeliantis iš kapo mirusį didiką.

Sena lenkų legenda pasakoja, kad šventasis sugebėjo prikelti prieš tris metus mirusį žmogų, kad tas teisingai paliudytu teisme. 

Panašus herbas suteiktas ir Žiežmariams:


Ir Puniai:


Iliustracija viršuje:
Senasis Telšių herbas. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą