2014 m. spalio 23 d., ketvirtadienis

Kaip lokys Vojtechas tapo lenkų karių talismanu

Prieš kurį laiką viename iš „Istorijos įdomybių“ komentarų anonimiškas skaitytojas pasidalino įdomia nuoroda apie vieną iš Lenkijos kariuomenės talismanų – didvyrišką lokį Vojtechą. Ir ši istorija verta atskiro įrašo.


Tikriausiai daug kam žinoma, kad Antrojo pasaulinio karo metais britų kariuomenės sudėtyje iš lenkų karių buvo suformuotas vadinamasis Anderso korpusas, kuris daugiausia kovėsi Vakarų fronte.

Tačiau iš pradžių toji lenkų kariuomenė buvo permesta į Irano teritoriją, kur 1942 metais 22-osios artilerijos aprūpinimo kuopos kariai iš iraniečių berniuko už konservus išsimainė rastą meškiuką, kuriam iškart buvo suteiktas senas slaviškas Vojtecho vardas (lenk. Woj – karas, ciech – pasitenkinimas).

Meškiukas augo lenkų karių apsuptyje, kurie dalinosi su juo gaunamu maistu bei išmokė įvairių gudrybių: pavyzdžiui, atiduoti pagarbą karininkams, „galynėtis“ su tvirčiausiais kuopos kariais ir netgi gerti alų.

Netrukus lokys buvo oficialiai įtrauktas į 22-osios artilerijos aprūpinimo kuopos karių sąrašą paskiriant du globėjus iš labiausiai su juo susidraugavusių kovos draugų tarpo.

1944 m. mūšyje su vokiečiais prie Monte-Kasino (Italijoje) lokys, pamatęs kaip jo kuopos draugai nešioja sviedinių dėžes artileristams, pats ėmė daryti tą patį. Sakoma, kad šio įvykio liudininkais tapo šimtai karių, tad vargu ar pasakojimus apie Vojtecho didvyriškumą galima nurašyti kareiviškam folklorui. Karo sąlygomis augęs lokys nebijojo pabūklų gausmo ir aplink aidinčių sprogimų, tad jo indėlį į pergalę galima pavadinti tiesioginiu.


Lenkų kariai su mažuoju Vojtechu

Nuo to laiko artilerijos sviedinį nešantis lokys pradėtas vaizduoti 22-osios lenkų artilerijos aprūpinimo kuopos simbolikoje, kuri vėliau pervadinta į 22-ąja transporto kuopą.


Vojtechas - pagalbininkas

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, Vojtechas kartu su antikomunistiškai nusiteikusiais Anderso korpuso kariais liko gyventi Didžiojoje Britanijoje ir nugaišo 1963 metais Edinburgo zoologijos sode būdamas 22 metų amžiaus. Visus pokario metus meškinas buvo laikomas išskirtinėmis sąlygomis, jį dažnai lankė Anderso korpuso bei britų kariuomenės veteranai.


Nurimus mušiui

Vojtechas priklausė Sirijos rudiesiems lokiams, kurie nėra tokie stambūs ir galingi kaip kiti rudieji lokiai. Iškart po mirties atlikti matavimai parodė, kad jo ūgis buvo apie 180 cm, o svoris – 230 kg.


Vojtechas kariniame sunkvežimyje ant kurio durų pavaizduotas jis pats


Vojtecho "gimtosios" kuopos vėliava

Panašus įrašas:

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą