2014 m. spalio 4 d., šeštadienis

Ar galėjo moterys nešioti SS uniformą?

Nežinau, ar daug kas iš "Istorijos įdomybių" skaitytojų yra susipažinęs su sovietiniais filmais Antrojo pasaulinio karo tematika, tačiau kartais juose atsirasdavo beširdės ir negailestingos moters-esenininkės vaidmuo. Žinoma, tos esesininkės vilkėdavo standartinę SS uniformą, o kartais turėjo netgi laipsnius.Žymiausiais pavyzdys – Barbara Krain iš „Septyniolikos pavasario akimirkų“ (1973 m.). Laipsnis - SS šarfiureris, kas maždaug atitinka kariuomenės jaunesnįjį seržantą. 


O štai Angelika Biucher iš „Skydas ir kalavijas“ (1968 m.). Laipsnis - SS oberštumfiureris, kas maždaug tolygu kariuomenės vyresniajam leitenantui. 


ir Doris Šerer iš „Civilis“ (1973 m.). Irgi toli gražu nėra eilinė... 


Iš tiesų visa tai pasakos. Tikrovėje, remiantis SS reglamentu, jokia moteris negalėjo būti šios organizacijos nare bei nešioti SS uniformos. Netgi eilinio kareivio. Priešingai sovietams, Trečiajame reiche laikytąsi principo, kad moterims ne vieta veikiančioje kariuomenėje bei policinėse struktūrose. Ir panašūs įsitikinimai nepakito iki pat Vokietijos pralaimėjimo.

Moterys galėjo tarnauti pagalbinėse kariuomenės tarnybose (telefonistėmis, medicinos seserimis), tačiau tos struktūros nesiskaitė kariuomenės dalimi, nors ir buvo jai pavaldžios.

Tačiau kaipgi su mūsų filmų herojėmis?

Taigi, SS narėmis jos būti negalėjo. Negalėjo jos nešioti ir SS uniformų. Viskas, ką galėjo pasiekti moteris – tai tapti „SS pagalbininke“ - savanore (SS— Helferinnen/ SS— Kriegshelferinnen).

SS – pagalbininkės dirbo organizacijos štabuose telefonistėmis, tekstų rinkėjomis, vėliau kalinčių moterų prižiūrėtojomis koncentracijos stovyklose. Jos turėjo savo uniformą, kurį gerokai skyrėsi nuo tikrųjų SS narių uniformų.  "SS pagalbininkės" uniforma


"SS pagalbininkės"


Antsiuvai ir juostos

Rankovės juostą su užrašų "Reichsschule - SS" nešiojo pagalbininkės iš specialios paruošimo mokyklos Oberenhaime. 

Antsiuvą su žaibu nešiojo pagalbinių SS tarnybų ryšininkės.

Tiesa, kartais bandoma senas foto iškišti už tikrus liudijimus, kad moterys tarnavo SS. Pavyzdžiui, ši:


Čia nufotografuota moteris, vilkinti SS struktūrai priklausančios SD (saugumo tarnybos) uniformą. Rankovės juostą liudija uniformos nešiotoją priklausius SD pašto ar pasiuntinių tarnybai. 

Tačiau daugelis uniformų žinovų tvirtina, kad ši foto - ne tiek klastotė, kiek paprasčiausias "bajeris": mergina tiesiog nusifotografavo su vyro, galbūt savo draugo, uniforma. 

Tai liudija kariškas SS laipsnis, "vyriška" munduro užsegimo pusė, paraitotos rankovės (švarkas ryškiai per didelis) ir... apdovanojimų juostelės (moterys nekovojo SS gretose, kad gautų tiek apdovanojimų). 

1 komentaras:

  1. Pataisykite 6 nuotrauką - ji apsukta (moterų emblemos dešinėje pusėje, SS žaibai "žiūri" ne į ta pusę)

    AtsakytiPanaikinti