2014 m. rugsėjo 10 d., trečiadienis

Sovietų partizanų žeminės Rūdninkų girioje

Šią vasarą teko automobiliu pakeliauti po Pietryčių Lietuvą. Važiuojant nuo Rūdninkų link Pirčiupių, iškart už Senųjų Macelių kaimo yra posūkis kairėn, į Rūdninkų girios tankmę kur kadaise veikė raudonieji partizanai.
Ne pirmąkart aš ten lankausi, o pirmas kartas buvo vaikystėje kokiais 1987 - 1988 metais.

Tąsyk prie tų žeminių mus nuvežė mokykliniu autobusu (pakeliui į Pirčiupius). Žodžiu, tuomet tos vietos buvo tapusios vienu iš "didvyriško tarybinės liaudies pasipriešinimo" simbolių. 

Kiek pamenu, aplinka buvo patvarkyta, kažkokie takeliai, nuolat atveždavo visokius pionierius, spaliukus - dobiliukus. Taigi, nusprendžiau ten apsilankyti beveik po 30 metų ir pažiūrėti kaip viskas atrodo dabar.

Važiuoti nuo pagrindinio kelio iki tų žeminių tenka kokius 3 - 4 km miškingomis, pelkėtomis vietomis. Dažnai kildavo jausmas, kad kažkur nublūdijai miško tankmėje ar ne tuo keliuku pasukai. Keista, kad kadaise ten pravažiuodavo didelis autobusas. Tiesa, vietos nėra visai jau pamirštos. Tarpais čia galima pamatyti miškininkų veiklos ženklų, supjautų rastų krūvas ir pan.

Bet ne, nepaklydom, atsidūrėm vietoje. Tiesa, foto tik kelios todėl, kad liepos pabaigoje toje girioje dedasi košmaras. Vos išlipęs iš mašinos buvau apipultas tumulais uodų, musių, kažkokių mašalų, kitų skaudžiai geliančių sparnuotų velnias žino kaip vadinamų vabzdžių, nuo kurių nebuvo nei išsigelbėjimo nei užuovėjos. Kaip sakant, "ir vardas jiems - legionas". Šiaip nesu itin jautrus žmogus visokiems įkandimams ir miško žygiai man ne naujiena, bet čia teko tik bejėgiškai skėstelt rankom... 


Fotografuota pro uždarą automobilio langą. Dabar tų žeminių lengva tiesiog nepastebėti. Siauras keliukas staiga pasibaigia, toliau nepravažiuosi. Aplink tanki giria... ir tik apsižvelgęs pamatai tas žemines lyg didelius iš pūpsančius kupstus. Daug kupstų...


Visgi iš kitos pusės yra šiokia tokia laukymė. Ir vidus matosi (kiek tokių žeminių čia tiksliai yra - nežinau). Tik kažkaip nesitiki, kad sovietų partizanai čia betonavo. Tikriausiai pokario LTSR valdžia taip sutvirtino savo šventoves. 


O štai apsamanoję kitos žeminės rastai gali būti nuo "anų laikų"...


O štai taip žeminių teritorija atrodė sovietmečiu komunistams simpatizuojančio danų dailininko Herlufo Blidstrupo akimis (apie 1970 m., iš Blidstrupo šaržų knygos).


Vietovė žemėlapyje, jei kas norės apsilankyti. O pažiūrėti tikrai verta vien jau pačias žemines, atmetant visokias ideologijas, politikas bei kitus klausimus. Tik metų laiką tinkamesnį siūlau pasirinkti.

1 komentaras:

  1. nuotraukų nesimato...
    šian buvom, neradom žeminių, tik akmenį, ant kurio kažkada memorialinė lenta buvo prikalta

    AtsakytiPanaikinti