2014 m. rugsėjo 12 d., penktadienis

Įdomioji "Fantos" istorija

Šiandien tikrai ne kiekvienas žino, kad populiarusis gėrimas „Fanta“ buvo sukurtas nacistinėje Vokietijoje. Nelabai noriai tai prisimena ir dabartiniai „Fantos“ prekinio ženklo valdytojai - amerikiečių „The Coca-Cola Company“. Bet apie viską nuo pradžių...


Žodžiu, 1939 metais, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, antihitlerinė Vakarų koalicija paskelbė Vokietijai prekių embargą, ko pasekoje vokiškasis Coca-Cola filialas pradėjo negauti šio gėrimo gamybai reikalingo sirupo. Be to, 1941 m. pabaigoje JAV įsitraukus į karą su Vokietija visos amerikiečių kompanijos Trečiajame Reiche buvo nacionalizuotos.


Nacių SA smaguriauja Coca-Cola. Iki Antrojo pasaulinio pradžios gauti jos Vokietijoje nebuvo jokių problemų. 

Nacionalizacija palietė ir Eseno kokakolos fabriką, kurio valdžia ėmėsi karštligiškai ieškoti sprendimo išeiti iš gana apverktinos padėties. Tam, kad darbas nesustotų, reikėjo išrasti kažkokį naują, lygiavertį kokakolai gėrimą. Ir čia fabriko bosas Maksas Kaitas paveda kompanijos darbuotojui, chemikui dr. Šeteligui sukurti naują tonizuojantį gėrimą. Taip atsirado „Fanta“ (vokiško žodžio fantastisch trumpinys) kuri buvo gaminama iš iki tol niekur nepanaudojamų obuolių sidro gamybos atliekų bei pieno išrūgų. Beje, tuometinės „Fantos“ skonis gerokai skyrėsi nuo dabartinės klasikinės apelsininės „Fantos“ (nors 2008 metais kai kuriuose šalyse buvo prekiaujama „obuoline Fanta“ - artimiausia „nacistinės Fantos“ skoniui).


"Fantos" reklama nacistinėje Vokietijoje

Naujasis gėrimas greitai užkariavo milijonus vokiečių, na, o pokario metais amerikiečių „Coca-cola“ vėl susigrąžino savo nuosavybę ir priedo gavo teises į naują puikų išradimą - „Fantą“. Kodėl gi taip nutiko? Ogi viskas paprasta. Amerikiečių akimis „Fantos“ išradėjai ir toliau buvo laikomi tik laikinai karo metu suvaržytais „Coca-Cola“ darbuotojais, jie niekuomet nebuvo nacistų partijos nariais ir pokario metais toliau tęsė savo darbą amerikiečių kompanijoje.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą