2014 m. rugpjūčio 4 d., pirmadienis

Jubiliejinis alus ir jubiliejinės cigaretės

Pirmiausia turiu pasakyti, kad šis įrašas – jokia reklama.
Užvakar pirmą kartą teko paragauti „Švyturio“ gamybos alaus „J.W.Reincke“, kuris išvirtas, kaip nurodyta ant skardinės, „mūsų bravoro įkūrėjo garbei“. Dar rašoma - „230 aludarystės metų“. Ir iš tiesų - „Švyturio“ (žinoma, „Švyturiu“ ji tuomet nesivadino) alaus daryklą 1784 metais įkūrė vokiečių tautybės pirklys Johanas Wilhelmas Reincke.

Alaus etiketėje matosi ir (tikriausiai) Rainkės profilis su ūsais ir vadinamuoju „katiliuku“ ant galvos. Iš tiesų katiliuką nešioti Rainkė vargu ar galėjo, kadangi šis dviejų anglų skrybėlininkų XIX a. vidurio išradimas miškininkams (palyginti kietos medžiagos katiliukas buvo sukurtas jėgeriams, kad jojant medžių šakos nedaužytų galvos) visuotinį populiarumą įgijo tik paskutiniaisiais XIX a. dešimtmečiais, o ne XVIII a. pabaigoje.  Katiliukas

Tiesa, Rainkė, sprendžiant iš internete aptiktos informacijos, mirė 1865 metais, tad logiškai mąstant daryklą turėjo įkurti labai jauno amžiaus, o katiliuką galėjo gauti nebent prieš pat mirtį. Beje, ant „J.W. Reincke“ alaus taros matome ir senovinę pirklio monogramą su alaus daryklos įkūrimo data. 


J. Rainkės šeimos herbas, monograma su vardo ir pavardės inicialais bei alaus daryklos įkūrimo metais (paimta iš oficialaus "Švyturio" puslapio).

O kas toks buvo Philipas Morrisas (1835 - 1873 m.), kurio vardu vadinamos ne tik parduodamos cigaretės, bet veikia ištisa pasaulinė tabako industrija? P. Moriso tėvas,  į Angliją emigravęs vokietis Bernardas Morisas  1847 m. centrinėje Londono Bondo gatvėje (iš čia žymių cigarečių "Bond street pavadinimas") atidarė pirmąją tabako krautuvę, o po kiek jo sūnus pradėjo prekiauti savo gamintomis cigaretėmis, kurioms suteikė patentuotą „Philip Morris“ pavadinimą. 


Visgi kompanijos suklestėjimas ir jos virtimas pasauliniu gigantu siejamas ne tiek su Philipo Moriso asmeniu, o su šeimos verslą po jo mirties perėmusiais giminaičiais, kurie šeimos biznį perkėlė į JAV. Ant dabartinio lietuviško Philip Morris pakelio vėlgi pavaizduotas pats kompanijos įkūrėjas su cilindru ir pitbuliu. Tai jubiliejinis Philipo Moriso 160-mečio pakelis. 


Philip Morris International taip pat turi savo "heraldinį" logo su "kompanijos protėvio" monograma:


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą