2014 m. liepos 30 d., trečiadienis

Ką kadaise reiškė žodis "parazitas"?

Mūsų dienomis sąvoka "parazitas" turi dvejopą prasmę. Ji apibrėžia arba biologinį organizmą, kuris maitinasi kito organizmo medžiagomis, arba kitų sąskaitą gyvenantį dykaduonį ir tinginį. Tačiau Senojoje Graikijoje žodis "parazitas" (sen. gr. parasitos - įnamis; tas, kuris valgo veltui) turėjo kiek kitokią prasmę ir apibūdino žmogų, kuris už maistą ir gėrimą buvo kviečiamas į puotas, tačiau juose turėjo linksminti šeimininką bei jo svečius, krėsti pokštus, dainuoti ir šokti. 

Tokiais parazitais galėjo tapti vietos linksmuoliai, talentingi pasakoriai, žodžiu, "kompanijos sielos", kaip pasakytų mūsų laikais. 

Tačiau kadangi toji "kompanijos siela" buvo samdoma mainais į maistą, jai reikėjo pateisinti ir samdančiųjų lūkesčius. Žodžiu, tų lūkesčių nepateisinęs parazitas galėjo būti laisvai prikultas ir išmestas, o geriausiu atveju - tyliai kęsti šeimininkų bei jo svečių įžeidinėjimus. Labiau abstrakčia parazito sąvoka tapo jau Senovės Romoje kur pradėjo reikšti ne tik samdomus užstalės linksmuolius, bet ir apskritai - dykaduonius, veltėdžius, tinginius, visuomenės kenkėjus ir šiaip asocialius asmenis. 

Šaltinis:
Шуты и скоморохи в древности и в новейшее время // Исторический вестник, 1888

1 komentaras:

  1. Kažkodėl pasigedau žodžio "etimologija" :-) Būtų maždaug taip: para - greta, šalia sitos - duona.

    AtsakytiPanaikinti