2014 m. gegužės 24 d., šeštadienis

Į Bulgariją turistus vilioja „vampyrų skeletai“

2012 m. archeologinių kasinėjimų šv. Mikalojaus vienuolyno nekropolio teritorijoje metu rastas skeletas, kurio krūtinė po mirties perverta išgaląstu metaliniu strypu. Tokią prielaidą leidžia daryti geležinio strypo forma ir padėtis bei pats jo buvimas kūne. Juk jei tai būtų žudymo įrankis, mirusį laidojant jis būtų pašalintas. Bulgarų istorikams nekyla abejonių, kad galingi ir gerai apskaičiuoti ritualiniai smūgiai į krūtinę suduoti jau po mirties.

Tai pagoniškas paprotys, kurio Bulgarijos kaimuose buvo laikomasi iki pat dvidešimtojo amžiaus pradžios. Prastą reputaciją užsitarnavusių žmonių širdys po mirties buvo persmeigiamos, bijant, kad jie neatsikeltų iš kapų ir nesileistų į pomirtines klajones ir keliones. Bulgarija – tai šalis, kur iki šių dienų tikima vampyrais.
 
2012 metais Juodosios jūros pakrantėje esančiame Sozopolio mieste rasti vėlyvųjų viduramžių laikotarpio skeletai tapo tikra įžymybe, sukėlę viso pasaulio žiniasklaidos susidomėjimą.  „Perverti geležiniu virbu, pleištu ar vinimi skeletai iliustruoja paprotį, kai kuriuose Bulgarijos kaimuose išlikusį iki pat XX amžiaus pirmojo dešimtmečio,“- sakė Božidaras Dimitrovas, Bulgarijos Nacionalinio istorijos muziejaus direktorius. Žmonės tikėjo, kad virbas sulaikys mirusiuosius prismeigtus kape ir neleis jiems pakilti nakčia bei terorizuoti gyvųjų. 

Božidaras Dimitrovas, beje, pats kilęs iš Sozopolio, spėja, kad vampyru laikomas skeletas - tai legendinis piratas Krivičas (Kreivasis), tam tikru savo gyvenimo periodu buvęs Sozopolio tvirtovės šeimininku. "Kreivasis", kaip jį vadindavo amžininkai, buvo luošas, tačiau nepaprastai išsilavinęs ir aštraus proto žmogus, stulbinęs savo žiniomis apie jūrą, žvaigždes ir vaistinguosius augalus. Bizantijos kronikose yra įrašų apie tai, kaip jis užgrobė laivą iš Venecijos. Gali būti, kad dėl turimų medicinos žinių ir talento jis buvo laikomas raganiumi. Žmonės, gebėję išgydyti kitus, viduramžiais kėlė įtarimą. Archeologai kapą rado netoli vienuolyno bažnyčios, o tai galėtų reikšti, kad jis buvo kilęs iš aristokratų. "Be abejo, būdamas gyvas Krivičius nebuvo tokiu kraugeriu vampyru, kokius mes esame įpratę matyti kine. Tačiau greičiausiai jis turėjo niekšo reputaciją. Viduramžiais slavų tautose vyravo tikėjimas, kad blogo žmogaus siela po mirties nepalieka kūno ir kankinasi jame, kartais pakildama iš kapo ir leisdamasi gerti gyvūnų ir žmonių kraujo. Tokią sielą reikėdavo simboliškai nužudyti specialiai nusmailintu strypu,“- sakė Božidaras Dimitrovas.

Bulgarijoje archeologai yra radę apie šimtą palaidojimų, vadinamų „vampyrų skeletais“. "Skeletai, kuriuose randami sunkūs, nusmailinti geležiniai daiktai, yra sudaužytomis krūtinės ląstomis. Įdomu, kad tarp jų nėra moterų. Atrodo, viduramžiais žmonės nebijojo, kad moterys galėtų virsti raganomis ar moteriškos lyties vampyrais. Bijojo tik vyrų."- sako Nacionalinio istorijos muziejaus direktorius.

2013 m. archeologinių kasinėjimų Perperikono akropolyje metu rastas skeletas, pavadintas "Sozopolio vampyro dvyniu". Ir šio skeleto krūtinėje - nusmailintas metalinis įrankis, o greta jo - XIII-XIV amžiaus monetos. Archeologas Petaris Balabanovas 2004 m. rytinėje Bulgarijos dalyje esančiame Debelto mieste radęs šešis metaliniais daiktais prismeigtus skeletus, sakė, kad šio pagoniško papročio taipogi buvo laikomasi kaimyninėje Serbijoje ir kitose Balkanų šalyse. Legendos apie vampyrus dažnai pasitaiko šio regiono folklore, o palaikai pervertomis krūtinėmis nestebina archeologų. Neįprasta yra tik Sozopolio „vampyro skeleto“ radimo vieta – vienuolyno teritorijoje. Be to, jei tai tikrai Krivičo skeletas, tai būtų pirmas atvejis, kai tokie palaikai identifikuoti.

Bulgarijos antropologas profesorius Jordanas Jordanovas kartu su Medicinos akademijos anatomais ir Restauravimo bei konservavimo instituto ekspertais pagal kaukolę atkūrė prieš 700 metų palaidoto ir geležiniu strypu perdurto vyriškio veidą. Tai apie 50 metų žmogus romėnų aristokrato bruožais. Jordanovas sakė, kad žmogaus veidas yra pastebimai asimetriškas.

Restauruotas Sozopolio skeletas kurį laiką buvo eksponuojamas Bulgarijos Nacionaliniame istorijos muziejuje Sofijoje, o paskui grįžo į "namus" - Sozopolį. Šiandien "vampyro skeletas" kartu su metaliniu jo krūtinę perdūrusiu daiktu laikomas stiklinėje virtinoje yra didžiausią susidomėjimą keliantis Sozopolio archeologijos muziejaus eksponatas.

Įdomu, kad kelionių agentūros, pastebėję, kokį didžiulį susidomėjimą sukėlė "vampyro skeletas", netruko sukurti verslo planą ir pasiūlyti "vampyriškas atostogas". Ypač daug turistų, pasirinkusių tokias makabriškas keliones į Bulgariją atvyksta iš Didžiosios Britanijos ir Vokietijos. Daug norinčių pamatyti garsųjį skeletą tarp turistų iš JAV, o taip pat ir iš Rusijos. 
 
Prie "vampyro skeleto" populiarumo prisidėjo tai, kad 2012-aisiais jo nuotrauka įėjo į žurnalo "Nacionalinė geografija" populiariausių metų nuotraukų dešimtuką. Žurnalo leidėjai pabrėžia, kad vampyrų baimė šiame regione yra žymiai senesnė nei Bramo Stokerio 1897 m. parašytas garsusis siaubo romanas apie Drakulą, tapusį daugybės filmų pagrindu.

Turistų susidomėjimas makabrišku radiniu paskatino ir kitus miestus, kuriuose kažkada buvo rasta "vampyrų skeletų" investuoti į įspūdingesnį savo miestų pristatymą ir įtraukimą į savaitgalio keliones siūlantį turistinį maršrutą, kad "vampyrų turizmas" papildytų vietinį biudžetą.

Įrašą parengė Dalia Motik
Iliustracija: Sozopolio "vampyro" skeletas. 


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą