2014 m. balandžio 12 d., šeštadienis

"Pomirtinis" prancūzų karalius

Prancūzijos istorijoje žinomas Pomirtinio pravardę gavęs karalius Žanas I-asis (pr. Jean I le Posthume, 1316 11 15 - 1316 11 20). Tokį keistą epitetą valdovas gavo todėl, kad gimė keli mėnesiai po savo tėvo Liudviko X Vaidingojo mirties ir buvo iškart paskelbtas karaliumi. Tiesa, naujasis monarchas "valdė" neilgai, kadangi po penkių dienų mirė. 
Nors didelis tik ką gimusių kūdikių mirtingumas netgi kilmingose šeimose tuomet nieko nestebino, mažojo Žano mirtis sukėlė daugybę kalbų dėl galimo nunuodijimo. Dažniausiai įtariamas buvo Liudviko X brolis Pilypas, kuris sūnėno mirties atveju liktų vieninteliu pretendentu į šalies sostą. 
 

Tikėjimas, kad Pilypas klastos ir žmogžudystės pagalba tapo Prancūzijos karaliumi buvo toks stiprus, kad ilgainiui atsirado daugybė apsišaukėlių, kurie teigė esantys kažkokiu stebuklingu būdu išsigelbėję "mažieji žanai" su visomis teisėtomis pretenzijomis į sostą.
Tiesa, kai kuriuose rašytiniuose šaltiniuose taip pat buvo teigiama, kad iš tiesų nužudytas buvo kitas vaikas, o mažasis karalius gavo kitą vardą ir užaugo nieko nežinodamas apie tikrąją savo kilmę.
Kūdikis ir monarchas Žanas I Pomirtinis buvo palaidotas su visomis valdovui deramomis iškilmėmis karališkoje kriptoje, tačiau Didžiosios prancūzų revoliucijos metu jo kapas buvo išniekintas, o palaikai išmesti.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą