2014 m. balandžio 11 d., penktadienis

Kosovas ir Metochija ar tik Kosovas?

Kosovas – palyginti neseniai pasaulio žemėlapyje atsiradusi (ne)pripažinta valstybė, kurią istoriškai Kosovu galima vadintis tik iš dalies. Iš tiesų kraštą sudaro du istoriniai regionai – Metochija vakarinėje dalyje ir Kosovas – rytinėje. Verčiant iš serbų kalbos Kosovas reiškia „juodų strazdų žemę“ (srb. kos – juodasis strazdas), o Metochija – iš graikų - „cerkvės valdą“ arba „cerkvės kraštą“. Serbiškoje tradicijoje kraštas vadintas „cerkvės žeme“ todėl, kad čia nuo XIV iki XVIII a. buvo įsikūręs serbiškos stačiatikių bažnyčios centras, kuris suvaidino didžiulį vaidmenį tautinio sąmoningumo žadinime. 

Albanai savo ruožtu Kosovą vadina Kosovu, o štai Metochiją - „Dukadžinio žeme“ (alb. Rrafshi i Dukagjinit). Leka III Dukadžinis – XV a. gyvenęs albanų kunigaikštis, kuris, pasak legendos, 1468 m. suvienijo „Dukadžinio žemę“ (tai yra, serbų Metochiją) su kitomis albanų žemėmis.
Taigi, serbai iki šiol kraštą vadina Kosovu ir Metochija bei laiko ji Serbijos dalimi, o štai musulmonybę išpažįstantys Kosovo albanai jokios Metochijos („Cerkvės žemės“) nepripažįsta ir visą kraštą vadina tiesiog Kosovu.

2 komentarai:

  1. Užkliuvo "musulmonybę išpažįstantys" - labai rėžia ausį. Gal geriau "islamą išpažįstantys"?

    AtsakytiPanaikinti