2014 m. kovo 20 d., ketvirtadienis

Žirgo kultas Centrinėje Amerikoje

Pažįstamas pasiūlė įdomybę apie žirgo kulto susiformavimą Centrinėje Amerikoje. Ganėtinai įdomi ir su europiečių užkariautojais susijusi istorija. 
„Išžygiuodamas Kortesas padovanojo indėnams šlubą, luošą, žygiui nebetinkamą arklį. Dovana sukėlė nepaprastai didelį susijaudinimą – tokia nuostabi ji atrodė. Čionykščiai indėnai dar niekada nebuvo regėję arklio, dabar tas paslaptingas gyvūnas paliktas jiems. Tačiau nė vienas nežinojo nei kaip jį prižiūrėti, nei kaip ir kuo šerti. 

Iš plačiausių apylinkių rinkosi žmonės ir stebėjosi tuo neregėtų padaru, kuris priklausė baltaodžiams, barzdotiems vyrams, valdžiusiems žaibus ir perkūną ir palikusiems jų žemę taip pat paslaptingai, kaip ir atėjo.
Indėnai nešė ir aukojo arkliui gražiausių gėlių, tačiau jos tam padarui, matyt, nepatiko. Indėnai stengėsi įsiteikti jam dainomis, šokiais ir maldomis, kol pagaliau paaiškėjo, kad arkliui sužeista ir smarkiai ištinusi koja. Tada jie pamanė, jog arklį reikia šerti keptais kalakutais, kaip visada valgydindavo sužeistus karius. Tačiau arklys net neprisilietė prie šio gardumyno ir netrukus nugaišo. Drebėdami iš siaubo, indėnai žiūrėjo į dievišką gyvūną, kuris štai jau buvo nebegyvas. Jie pamanė, kad, ko gero, bus kaip nors jį nuskriaudę. Akmenkaliai iškalė žirgo skulptūrą ir pastatė ją vienoje šventykloje.
Po devyniasdešimt trejų metų – 1618 metais prie Peteno ežero atkeliavo du pranciškonų vienuoliai krikštyti čionykščių indėnų. Nuo Korteso laikų į šiuos kraštus daugiau nebuvo užklydęs nė vienas europietis. Nustebę vienuoliai pamatė šventykloje milžinišką žirgo skulptūrą – arklys buvo visai kaip tikras, tik viena jo koja buvo gerokai storesnė. Jie dar labiau nustebo sužinoję, kad indėnai meldžiasi šiam akmeniniam stabui kaip aukščiausiam dievui, kaip žaibo ir perkūno dievui, ir kasmet per didžiąsias šventes jo garbei aukoja merginą. Be to, už žirgo skulptūros šventykloje vienuoliai aptiko didelį, beveik sutrūnijusį kryžių. Ilgai niekas negalėjo paaiškinti – kaip šiame džiunglių užkampyje galėjo atsirasti žirgo skulptūra ir kryžius, kol paslaptį atskleidė archyve surastas Korteso laiškas karaliui“.
A. Lielajis „Konkistadorai“


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą