2014 m. kovo 15 d., šeštadienis

Spygliuota viela ir karas

Dabar jau vargu ar kas gali pasakyti kada karo sąlygomis pirmą kartą buvo panaudota spygliuota viela, tačiau beveik neabejojama, kad pirmieji ją išrado XIX a. gyvulių augintojai, kurie aptverdavo savo ganyklas spygliuotos vielos užtvarais. 1875 m. JAV buvo pagaminta 270 tonų spygliuotos vielos, tačiau per gana trumpa laiką šis skaičius užaugo keliasdešimt, o paskiau – kelis šimtus kartų.


Karinių konfliktu metu pastebėta, kad tai kas sulaiko gyvulius puikiausiai gali būti pritaikyta ir žmonėms sustabdyti, todėl Pirmąjį pasaulinį karą visiškai neklystant galima įvardinti spygliuotų vielų ir užtvarų karu. Šimtai kilometrų tranšėjų bei apkasų buvo apraizgomi spygliuota viela, kuri tapo ganėtinai rimta kliūtimi priešo kariams. Ilgainiui buvo išrasti ir įvairūs spygliuotos vielos tipai: pjaunanti juosta, spiralinė spygliuota viela, kiti. Įveikti spygliuotas užtvaras buvo nelengva. Norint peršokti jas reikėjo atsistoti, o priešo šauliai to ir telaukė, spygliuota siena sulaikydavo net ir žaibiškas masines atakas. Viela ne tik stabdydavo, bet ir draskydavo, pjaudavo. Kariui iškildavo rimtas pavojus joje užstrigti ir mirtinai įsipainioti. Įveikus vieną spygliuotą užtvarą kelią pastodavo antra, trečia gynybos linija, o bet koks gaišimas dažnai reiškė tiesioginę kario pražūtį.


Spygliuotos vielai įveikti nuolat buvo kuriami įvairūs būdai ir įrengimai. Dažniausiai viela karpyta gulsčiom tam tikromis žirklėmis, tačiau tai užtrukdavo ir suardydavo užtvaras tik keliuose siaurose sektoriuose. Prancūzai sukūrė specialias kabliais šaudančias patrankas su prie jų prikabintomis ilgomis virvėmis. Kabliai turėjo įstrigti vielose, o už virvių galų įsikabinę kariai nutraukti priešo vielas. Šis būdas neturėjo didelio pasisekimo, todėl vėliau jo buvo atsisakyta.

Pirmojo pasaulinio karo metu sukurti gremėzdiški ir dažnai gendantys tankai, vienas kurių tikslų buvo būtent kova su spygliuotomis sienomis. Vikšrai įvarydavo vielas į žemę ir pro susidariusį tarpą priešo link galėjo plūsti didesnės karių masės. Spygliuota viela pradėti naudoti ne tik priešakinėse pozicijose, bet ir aptveriant karo belaisvių stovyklas, amunicijos sandėlius, kariuomenės postus. Jos paskirtis visiškai nesikeičia ir mūsų laikais. Komentarų nėra:

Rašyti komentarą