2014 m. kovo 11 d., antradienis

Lietuviška simbolika sostinės gatvėse

Visiškai gali būti, kad tai ne visa lietuviška simbolika kurią kiekvienas galime pamatyti mūsų sostinės gatvėse. Sudėjau tai ką radau savo nuotraukų archyve, o kai kurios šių nuotraukų pasiskolintos iš kitų šaltinių.
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga siūlau skaitytojams trumpą virtualią ekskursiją po tas Vilniaus vietas, kuriose akį džiugina didingi valstybės praeities simboliai. Kai kurių jų nepalietė jokios okupacijos, kiti atsirado palyginti neseniai, bet, tikėkimės, puikuosis savo vietose ir po daugelio amžių.  Vytis ant išorinės Arkikatedros Šv.Kazimiero koplyčios sienos. Atminimo lenta pakabinta Žečpospolitos valdovo Kazimiero III Vazos nurodymu Šv.Kazimiero garbei. 


Vytis ir du grifonai išoriniame Aušros Vartų fasade. Tai vienas iš nedaugelio lietuviškų simbolių gana matomoje sostinės vietoje, kuris kabojo visą sovietmetį. 


Angeliukas su Dvigubu kryžiumi skyde virš pastato arkos Bernardinų gatvėje. 


Šis pastatas prie Operos ir baleto teatro J.Lelevelio gatvėje statytas tuomet kai Vilnius buvo užimtas lenkų, todėl frontone pavaizduotas galbūt ne visai Vytis, nors neatmestina, kadangi vietos lenkai Vytį dažnai įsivaizdavo savu vietos heraldikos elementu. 


Gimbutų giminės mauzoliejus Rasų kapinėse su Dvigubu kryžiumi ir karūna. 


Vytis virš Šv.Dvasios (Dominikonų) bažnyčios įėjimo. Jo kaimynystėje lenkiškas erelis ir Vazų herbas. 


Vytis virš Šv. Kotrynos bažnyčios portalo. Čia pat ir paauksuotas Dvigubas kryžius. 


Puošnių Vilniaus Universiteto bibliotekos durų fragmentas. Šios durys sukurtos pirmosios lietuviškos knygos 450-mečiui paminėti ir pastatytos 1997 metais. 


Stilizuota Vytis ir Gediminaičių stulpai VU kiemelyje. Sukurta 1988 m. 


Vilniaus Valdovų rūmų vėtrungė su Vytimi. Pakelta 2009 metais. (nuotrauka paimta iš lvr.lt puslapio)


Ant Trakų ir Pylimo gatvių kampo puikuojasi Stanislovo Kuzmos 1973 m. sukurta skulptūra "Miesto vartų sargybinis". Atkūrus nepriklausomybę "miesto sargo" skydas buvo papuoštas Gediminaičių stulpais.


Prezidentūros rūmų Vytis su grifonu ir vienaragiu (foto paimta iš wikipedijos).
Komentarų nėra:

Rašyti komentarą