2014 m. kovo 10 d., pirmadienis

Kaip Krymas tapo Ukrainos dalimi

Krymas nėra etninės slavų žemės. Daugelį amžių pusiasalyje gyveno skirtingos kiltys ir tautos, o pats Krymas buvo įvairių valstybių sudėtyje – Osmanų imperijoje, carinėje Rusijoje, Sovietų Sąjungoje, Ukrainoje.
Tikėkimės, kad Ukrainos dalimi šios žemės ir liks, tačiau kaimyninėje Rusijoje dažnai manoma, kad pusiasalis Ukrainai atiteko neteisėtai ir nuolat prisimenamas 1954 m. N.Chruščiovo "Krymo dovanojimo aktas" kai viena sovietų respublika – Rusija, perdavė pusiasalį kitai sovietinei respublikai – Ukrainai.
 
Kaip ir kodėl taip nutiko?

Taigi, iki 1954 metų Krymo pusiasalis prikausė Rusijos SFSR, tačiau tuometinės Sovietų Sąjungos lyderis nusprendė jį perduoti Ukrainai dėl, pasak to meto formuluotės, „ekonominio bendrumo, artimos kaimynystės, tamprių ūkinių bei kultūrinių ryšių“. Šiam tikslui buvo pakeisti kai kurie SSSR Konstitucijos straipsniai. Gyventojų nuomonės, žinoma, tuomet niekas neklausė, o ir kam jų nuomonė apskritai rūpėjo? Dėl šio teritorijos perdavimo ginčai vyksta iki mūsų dienų ir kiekviena pusė suranda savų teisinių argumentų. Tikrieji politiniai Krymo perdavimo Ukrainai motyvai nežinomi iki šiol. 

Vieni teigia, kad viskas buvo padaryta grynai pragmatiškais tikslais. Neva, koks skirtumas – Ukrainai ar Rusijai priklauso Krymas – juk jis vistiek SSSR dalis, o štai administruoti jį respublikiniu lygmeniu buvo patogiau iš Kijevo. 

Kiti tvirtina, kad Krymo perdavimas Ukrainai buvo savotiška Chruščiovo dovana „broliškai respublikai“ Rusijos ir Ukrainos suvienijimo 300-mečiui (1654 m. Perejaslaulio rados jubiliejui). 

Kartais pasigirsdavo ir fantastinių versijų, kad Chruščiovas perleido Krymą kaip savotiška kompensaciją ukrainiečiams už stalinizmo epochos kančias ir Holodomorą, tačiau tokia nuomonė vargu ar gali būti laikoma rimta. 

Beje, neretai klaidingai manoma, kad pats Nikita Chruščiovas buvo ukrainiečių kilmės (tikriausiai dėl jo simpatijų šiam kraštui ir kukurūzų kultūrai), tačiau tai nėra tiesa. Nikita Sergejevičius gimė Kursko gubernijos etninių rusų šeimoje.

Paveiksliuke viršuje Krymo pakrančių nuotrauka.

1 komentaras:

  1. Krymas buvo perduotas Ukrainai dėl to, kad dauguma ukrainiečių nepalaikė Hitlerio, nors galimybė buvo didelė. Apie tai skaičiau ne vienoje vietoje. Krymo "atsiėmimas" labai negražiai atrodo šiame kontekste, ir toks veiksmas stumia į padėtį, kada ukrainiečiai kaip kažkada tampa antirusiškai nusiteikę, ir kitu atveju jau palaikytų antirusiškas jėgas.Padėtis iki perdavimo ne tik teritorinė, bet ir politinė vėl keičiasi, o teisingiau - sugrįžta.

    AtsakytiPanaikinti