2014 m. kovo 26 d., trečiadienis

"Agamemnono kaukė"

Šios auksinės laidotuvių kaukės atvaizdas turėtų būti gerai pažįstamas visiems kas domisi senosiomis Europos kultūromis bei Graikijos istorija. 
Taigi, 1876 m. vokiečių archeologas Henrikas Šlimanas istoriniame Pietų Graikijos mieste Mikėnuose surado kaukę, kuri buvo susieta su legendinio Homero "Iliados" laikų karaliaus Agamemnono vardu. Nežinia kaip ten buvo, tačiau Šlimanas pats tvirtai tikėjo, kad tai būtent šio valdovo kaukė apie ką užsiminė savo laiške tuometiniam Graikijos karaliui. 

Kaukė buvo datuota 1550 - 1500 m. pr.m.e., o jos detalizacija liudija apie gana aukštas to meto auksakalystės technologijas.

Galima užtikrintai teigti, kad į žiūrovą žvelgia gana tiksliai atkurtas priešistorinio Mikėnų didiko ar net valdovo veidas riestais ūsais ir gana vešlia barzda. Meno kūrinys yra 26 cm aukščio ir 26.5 cm pločio, kaukės šonuose yra dvi skylės, tad galima spėti jog ant mirusiojo veido kaukę prilaikydavo virvutė.
Kokia buvo tokių laidotuvių kaukių paskirtis? Sunku pasakyti, tačiau tikriausiai tai susiję su pomirtinio pasaulio vaizdiniais to meto tikėjimuose. Galbūt kaukė turėjo būti tam tikru mirusiojo veido priminimu kūnui suirus, o gal jai buvo suteikiama kokia kita panaši prasmė. Mūsų dienomis "Agamemnono kaukė" eksponuojama Atėnų muziejuje, o Mikėnuose galima pamatyti jos kopiją.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą