2014 m. vasario 5 d., trečiadienis

XVI a. anglų daina "Žaliosios rankovės" (+ video)

XVI a. Anglijoje gimė daina, kurios motyvas daugeliui pažįstamas ir mūsų laikais. Tai - „Žaliosios rankovės“ (angl. Greensleeves).
Jos autorius nėra tiksliai nustatytas, tačiau autorystė buvo priskiriama ne vienam garsiam to meto žmogui. Kartais teigiama, kad „Žalias rankoves“ sukūrė prieštaringai vertinamas Anglijos karalius Henris VIII, kuris neva ją parašė vienai iš savo mylimųjų, tačiau meno tyrinėtojai užsimena apie itališką kompozicijos stilių, o šioji mada į Anglija atėjo kiek vėliau. Gali būti, kad „Žaliųjų rankovių“ melodija užgimė liaudies sąmonėje, tačiau kas dabar beatseks jos kilme? 

Kaip ten bebūtų, pirmą kartą dainos tekstas viešai publikuotas 1566 m. Londone „Malonių sonetų ir istorijų“ rinkinyje.
Vėliau dainos tekstas buvo dažnai perkuriamas ir vis ilgėjo. Mūsų dienomis sutinkama nemažai „Žaliųjų rankovių“ variantų, tačiau manoma, kad pirminiame dainos tekste buvo tik keturi stulpeliai ir priedainis.
Dainoje nelaimingas herojus tarytum kreipiasi į jį atstūmusią meilę bei skundžiasi savo išgyvenimais. To meto Anglijoje rūbus žaliomis rankovėmis nešiojo dvaro kurtizanės, todėl jos buvo laikomos lengvos ir neįpareigojančios meilės simboliu.
Iliustracija viršuje: XIX a. italų kilmės anglų dailininko Dantės Gabrielio Rosečio paveikslas „My Lady Greensleeves“. 


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą