2014 m. vasario 5 d., trečiadienis

Senieji pašto stulpai

Plečiantis pašto tarnybų veiklai svarbiausiuose Europos keliuose pradėti statyti pašto stulpai, kurie turėjo padėti kurjeriams geriau orientuotis kelyje bei tinkamai pasirinkti tempą.
Įvairūs atstumą žymintys stulpai buvo statomi dar Senovės Romoje, tačiau pirmieji pašto stulpai (arba dar kitaip vadinamos pašto kolonos) atsirado 1695 metais Saksonijoje. Po dvidešimties metų buvo patvirtinti pašto stulpai, kurie buvo skirtingų dydžių ir žymėjo tam tikras kelio atkarpas. Mažiausias stulpelis žymėjo ketvirtadalį mylios, didesnis – pusę mylios, dar didesnis – mylią, o didžiausi obeliskai su herbu tapo pagrindiniais atstumų atskaitos taškais.

Ant visų stulpų buvo pabaizduotas trimitas, kuris ir mūsų dienomis simbolizuoja pašto paslaugas. Pirmieji tokie stulpai atsirado kelyje iš Drezdeno į Leipcigą, vėliau jie pradėti statyti ir kitose šalyse.
Mūsų dienomis Vokietijoje senieji pašto stulpai laikomi tikrais meno kūriniais bei kruopščiai prižiūrimi. 


1747 m. pašto stulpai. Mažiausi buvo statomi kas ketvirtį mylios, didesni - kas pusė, dar didesni - kas mylia, o didžiausi buvo vadinami atstumų stulpais, ant jų iškalama visa kita informacija apie nuotolius bei kryptis. 


Meniškos krypčių rodyklės.


Senasis ketvirčio mylios stulpas mūsų dienomis.


Didysis atstumų stulpas su herbu.


Apie romėnų mylių stulpus skaitykite čia

2 komentarai:

  1. O gal yra žinoma, kodėl pašto simbolis yra trimitas?

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Dabar negaliu tiksliai pasakyti, reik pasigilint. Gal kada reiks aprašyti :)

      Panaikinti