2014 m. vasario 23 d., sekmadienis

Savaitgalio klausimai

Praeitų metų lapkričio mėnesį gimė "sekmadienio klausimėlių" tradicija, kai "Istorijos įdomybių" FB puslapyje būdavo užduodamas koks nors su istorija susijęs klausimėlis. Kartais į sekmadienio klausimėlį būdavo atsakoma žaibiškai, kartais tam reikėjo daugiau laiko. Tad prisiminkime tuos klausimėlius ir teisingus atsakymus (teisingai atsakiusiųjų nenurodinėsiu, kadangi nežinau ar jie nori būti įvardinti). 
Pradėsime pačiais anksčiausiais ir pabaigsime šio sekmadienio klausimu. 

  

1. Velniukas


Pirmasis sekmadienio klausimas buvo susijęs su šia figūra. Buvo prašoma atsakyti, ką ji reiškia ir kur tokią galima pamatyti?

Teisingas atsakymas: šį velnio figūrėlė yra savotiška nuorodą į tualetą - danskerį kryžiuočių statytoje Marienburgo pilyje dabartinėje Lenkijoje. 

Interpretuoti šią figūrą nėra taip jau paprasta, bet galima pabandyti. 

Koridorius į WC yra kairėn nuo velniuko, o jo laikoma barzda irgi atsukta į kairę pusę. Viename tekste radau mintį, kad velnio sparnai galėjo simbolizuoti skubėjimą, o pats demonas sietis su „nešvariais kūno reikalais“. 

2. Kaltūnas


Karta skaitytojams siūliau pabandyti atspėti kas čia tokio.

Tai - pusantro metro ilgio susivėlusių ir sulipusių plaukų kaltūnas, kurį galima pamatyti Krokuvos Jogailos universiteto muziejuje. 

"Istorijos įdomybėse" kadaise publikuotas ir įrašas apie kaltūnus.

3. "Sienos inkaras"


Šis klausimas skambėjo maždaug taip: "Kas pavaizduota šiame herbe?"

Tai - vadinamasis "sienos inkaras" arba statybinė kabė, kuri senovėje buvo naudojama norint sutvirtinti statinio perdangas ar sienas. Statybinių kabių galima pamatyti ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, šioje foto matome taip sutvirtintas Bernardinų vienuolyno Vilniuje sienas. 


"Sienų inkarai" kartais buvo ne tik paprastos X formos, bet ir su įvairiausiais pagražinimais, išraitymais. Taigi, neretai jie atliko ne tik praktines, bet ir puošybos funkcijas.

4. Gyventojų surašinėtojai


Klausimas: "Kas šie žmonės?"

Teisingas atsakymas - XIX a. pabaigos Rusijos imperijos gyventojų surašinėtojai. Kaip matome šie pareigūnai nešiojo tam tikrą ženklelį. 

5. Baltijos landesvero karys


Klausiau kurios šalies ar regiono kariuomenėje tarnavo šis karys?

Teisingas atsakymas - Baltijos landesvere. 

Baltijos landesveras susikūrė Latvijos teritorijoje iškart po Pirmojo pasaulinio karo pabaigos kaip karinis vietos vokiečių interesus ginantis vienetas. Tiesa, jame tarnavo ne tik vokiečiai, bet ir latviai, o taipogi antibolševikiškai nusiteikę rusai. 

1918 - 1920 m. veikęs Baltijos landesveras kovėsi tiek su bolševikais, tiek su naujai kuriamomis latvių bei estų kariuomenėmis, kadangi esminis ladesvero tikslas - buvusios Livonijos teritorijose sukurti vokiečių mažumos valdomą nepriklausomą valstybę. 

Vėliau Baltijos landesveras tiesiog subyrėjo. Dalis jo karių pasitraukė į Vokietiją, dalis tapo bermontininkais. Kai kurie landesvero junginiai vėliau savanoriškai įsiliejo į Latvijos kariuomenę, o Baltijos landesvero rusai papildė baltagvardiečių gretas. 

6. Bismarkas


Klausiau kas per žmogus šiame portrete?

Tai pirmasis "geležinis" Vokietijos kancleris Otas fon Bismarkas (1815 - 1898 m.). Tiesa, šiame piešinyje Bismarkui 32 metais ir plačiosioms masėms geriau žinoma tokia jo išvaizda (žr. žemiau):


7. Apuokas Vilniuje


Klausimas: Kur tokį galima pamatyti Vilniuje?
Atsakymas: Basanavičiaus g. 19 pastato frontone. 

8. Slenkstis su data


Klausimas: Kur galima pamatyti šį slenkstį su 1890 m. data?
Atsakymas: Tai Visų Šventųjų bažnyčios Vilniuje slenkstis. 

9. Stulpas prie Punios


Galvojau, kad į klausimą "kur stūkso toks stulpas?" bus atsakyta iškart, tačiau teisingas atsakymas pasigirdo ne taip jau greitai. 

Tai koplytstulpis prie įvažiavimo į seną Punios miestelį. Sunku jo nepastebėti, kadangi jis tikrai nemažas ir ant jo užrašytas miesto pavadinimas. 


10. Heraklio stulpai


Klausimas skambėjo: "Kokį geografinį objektą vaizduoja šios kolonos?".

Teisingas atsakymas - Heraklio stulpus.

Heraklio stulpai - du kalnai prie Gibraltaro sąsiaurio Europos ir Afrikos krantuose. Senieji graikai tikėjo, kad juos pastatęs Heraklis. Už šių stulpų bekraštis Atlanto vandenynas, kuris antikiniais laikais buvo siejamas su pasaulio kraštu. 


Vienas iš Heraklio stulpų. Tolumoje matosi antras (ten jau Afrika).

11. Karalius Artūras


Praeitą savaitę klausiau kas per karalius pavaizduotas šiame piešinyje. Daugelį subalamūtyjo heraldika (tris auksinės karūnos žydrame fone) ir visi pradėjo spėlioti, kad tai kažkoks švedų valdovas. 

Iš tiesų tai legendinis karalius Artūras, kuris neaišku ar išvis egzistavo. Tačiau Europoje buvo mada priskirti savus herbus mitinėms asmenybėms ar asmenybėms, kurios gyveno iki heraldikos susiformavimo. Apie tokią "priskiriamąją heradiką" rašiau čia.

12. Iževsko ginkladirbių kaftanai


Šiandien klausiau kas per žmonės vilki šiuos keistus senovinius rūbus?

Teisingas atsakymas: Tai Iževsko miesto Rusijoje ginkladirbiai. Savo ginklų gamybos tradicijomis Iževskas garsėjo nuo senų senovės, todėl čia susiformavo ypatingos tradicijos. Geriausiems savo amato meistrams buvo suteikiama teisė nešioti juodą kaftaną auksiniais kantais, todėl jie vadinti kaftanščikais.

Šie žmonės buvo be galo gerbiami ir naudojosi kai kuriomis privilegijomis. Auksarankiai ginkladirbiai buvo taip vertinami, kad, pavyzdžiui, policija neturėjo teisės nė pirštu paliesti be specialaus aukštos valdžios leidimo. 

-----

Tokie buvo 2013 m. pabaigos - 2014 m. pradžios sekmadienio klausimai. Nuo ateinančio savaitgalio bus kiti. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą