2014 m. vasario 6 d., ketvirtadienis

Pažinčių skelbimai carinėje Rusijoje

Net neabejoju, kad kai kurie skaitytojai skaitė „smetoniškus“ pažinčių skelbimus tarpukario Lietuvos spaudoje ir atkreipė dėmesį į tai, kad ten ne tiek dėmesio buvo skiriama potencialaus kandidato į porą išvaizdai ir amžiui, kiek jo pajamoms, užimamai padėčiai, ir pan.
Štai kilo mintis pasiieškoti ikirevoliucinių pažinčių skelbimų carinės Rusijos spaudoje. Beje, kai kuriuos rašė vilniečiai. XIX a. pab. - XX a. pradž. rusų kalbos niuansai ne visai tokie kaip mūsų dienomis, tad tikiuosi rusakalbiai retrogradai labai nepyks už vietomis pasitaikantį nelabai tikslų vertimą. Skaitantiems rusiškai pridedu ir originalius tekstus.

 Pažinčių ieškojo inteligentai.Man 30 metų
šatenas, vidutinio ūgio, 20 000 metinių pajamų, norėčiau susipažinti su gražia moterimi. Vaikščioti į teatrus, pasivažinėti užmiestyje nuostabiausia žiemos naktį, o po to sušilti prie stiklo vyno. Po rimto vienas kito įvertinimo nesu prieš tuoktis bei suteikti išrinktajai visus gyvenimo malonus. Maskva.

***

Ir karininkai.


Solidus karininkas
veikiančios kariuomenės pulkininkas
norėtų turėti garbės tapti besidžiaugiančios gyvenimu, įdomios ir inteligentiškos personos vyru. Pinigų neieškau – tetrokštu pažinti laimę ir jaukumą su kuriais likimas nelėmė susipažinti. Manyje optimisto dvasia. Aš – estetas, ir todėl negražių prašau palikti šią mano išpažintį be dėmesio. Maskva. 

***

Nežinia, ar čia pats jaunikis rašo ar koks tarpininkas už jį. Beje, iš Vilniaus.


Darbščiai mergaitei
blondinei ar šatenei su taisyklingais veido bruožais (nedidelė nosis ir burna) siūlau gerą jaunikį. Vilnius. 

***

Banko direktorius irgi ne prieš pasinaudoti spaudos galimybėmis.


Banko direktorius
45 metų, paveldėjęs 2 mln. dolerių, trokšta vesti personą, kurios amžius, tautybė ir socialinė padėtis neturi reikšmės, tačiau, kad būtų turtinga. (miestas nenurodytas)

***
 25 metų anaiptol ne vargšas jaunuolis.


Blondinas,
25 metų amžiaus, norėtų vedybų tikslui susipažinti su mergina, ne jaunesne nei 25 metai, o jei vyresnė – juo geriau, aprūpinta ne mažesniu kaip 5000 rublių kapitalu. Pats esu apsirūpinęs asmeniniu darbu, turiu sodybas ir žemių. Kuklus, sąžiningas, nieko nemylėjęs. Norėčiau asmeninio pasimatymo (Ščelkovas, Maskvos gubernija).

***

Pasitaikydavo ir kolektyvinių skelbimų. Irgi iš Vilniaus.


Dvi draugės,
užsienietės, vyresnės nei vidutinio amžiaus, norėtų ištekėti už sąžiningų, dorų ir apsirūpinusių žmonių. Fiziniai trūkumai neturi reikšmės. Vilnius. 

***

Kartais skelbimai prasidėdavo paryškintu nevilties kupinu žodžiu. 

Užteks,
gyventi vienatvėje, ieškau gyvenimo draugės, jausmingos natūros, padėjėjos reikaluose ir bendradarbės mano ilgamečiuose darbuose. Kas atsilieps į šį mano skelbimą – nesigailės. Tikslas – santuoka. Pageidaujama kortelė (?). Maskva. 
Prierašas po skelbimu: galima tarpininkaujant piršlienei

***

Idealios meilės ieškanti Maskvos armėnė.


Ateik,
pas mane kaip vyras, draugas, bičiulis, ne jaunesnis nei 40 metų, pasiturintis, geras žmogau. Padarysiu laimingu, sušildysiu tavo vienišą gyvenimą. Našlė, 32 metai, inteligentiška, įdomi dora armėnė. Trokštu idealios meilės. Kenčiu nuo sielos vienatvės. Anonimams neatsakau. Tikslas – santuoka. Susirašinėjimo paslaptį garantuoju garbės žodžiu. Maskva. 

***
Būta ir skelbimų su nuotraukomis. 

Apsirūpinęs,
negeriu, nerūkau, kortomis nelošiu. 35 metų. Turiu namus ir verslą kuriam plėsti norėčiau vesti merginą ar našlę su šiokiu tokiu turtu ir geru būdu, geros išvaizdos, vidutinio ūgio, vidutiniškų kūno formų, blondinę ar šatenę. Laiškų be pašto ženklų nepriimu, anonimams neatsakau (Jekaterinburgo gubernija).

***

 Ko gero, poetiškiausias skelbimas. 


Aristokratei,
tikrai dvasios aristokratei.
Gražus, išraiškingos išvaizdos. Siela pilna pilna poezijos akordų, stipri, valinga, aktyvaus gyvenimo, savitumo bei kūrybos trokštanti dvasia. Gyvenimu besidžiaugianti siela savoje esybėje. Ar surasiu nuostabioje, užburiančioje šypsenoje, ramiame jos akių švytėjime pateisinimą, atsakymą į kančių kupiną egzistavimą? Ar išgirsiu savo sesers balsą, kuri ieško manęs virpančiame gyvenimo sode? Esant abipusiems jausmams – vedybos. 

***

Nelabai aiškus skelbimas. Moteriškei kilo kažkokios problemos su turtu ir ji nori ištekėti. Galbūt, kokio mirusio ūkininko našlė.


Negaliu
susitvarkyti su nekilnojamu turtu. Kad išdrįs išrišti Gordijaus mazgą – kaip dovaną gaus simpatišką, vidutinio amžiaus, inteligentišką žmoną-draugę. Maskva. 

***

Kažkoks kuotelėjęs poetas... Įdomu ar kas atsiliepė? :)


Beprotis poetas
virš bedugnių vaikštantis mistiškasis anarchistas kviečia iš tolumos tą, kuri drįs su juo ranka rankon įveikti gyvenimo kelią bei patirti viską. Pasiūlymas rimtas. Maskva. 

***

Ir biednas grafas... Skelbimas iškart prasideda perspėjimu, kad nieko jis neturi.


Nieko neturiu,
liko tik gera siela, tvarkingumas ir grafo titulas. Jaunas, 30 metų, vidutinio išsilavinimo, darbštus, norėčiau vesti pasiturinčią personą ir vertinti ją už paramą. Anonimams neatsakau. Maskva. 

------------

Jeigu patiko įrašas prašau pareklamuoti.

5 komentarai:

 1. Autoriui priekaistai del vertimo :) ne estetikas, o estetas. Ir ateity linkeciau maziau klaidu vertimuose daryti. Kad ir netyciniu.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū, savo pastabas dėl gramatikos galite išsakyti žinute, o ne komentaruose.

   Panaikinti
 2. Tinklaraščio administratorius pašalino šį komentarą.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ačiū:)))
  Seniai beskaičiau kažką tokio panašaus! Miela, gera, šilta, naivu, tikra, atvira ir ...be šypsenos negalėjau skaityti:)
  Pasakysiu šių skelbimų tonu: OCH, KOOOKIE LAIKAI BUVO...gaila, kad manęs ten nėra, nebuvo ir nebus...
  Bet gal!?

  AtsakytiPanaikinti