2014 m. vasario 21 d., penktadienis

Kas yra "graikiškas profilis"?

„Graikiškas profilis“ - gana girdėta, tik dažnai neteisingai suprantama sąvoka, kuri siejama su senuoju antikiniu grožio supratimu.
Dažnas žmogus mano, kad vadinamasis „graikiškas profilis“ apibrėžia ilgą, siaurą, kiek pakumpusią, tačiau harmoningai veide derančią nosį, bet tai tik dalis tiesos, kadangi priešingai paplitusiai nuomonei, „graikiškas profilis“ nėra ilgos, "aristokratiškos" nosies sinonimas.


Iš tiesų esminis skiriamasis „graikiško profilio“ bruožas – beveik visiškai nepastebimas nosies linijos perėjimas į kaktos liniją, smarkiai profiliuotas veidas ir apvalus smakras. 

Štai ką apie „graikišką profilį“ rašė XVIII a. meno istorikas ir archeologas Johanas Vinkelmanas:
„Tokį profilį formuoja beveik tiesi ar kiek išlenkta kaktos ir nosies linija. Idealiuoju atveju akys gilesnės nei paprastai sutinkama tarp daugelio žmonių. Smakras apvalių formų, be pusiau jį dalinančios duobutės“. 


 "Graikiškas profilis" skulptūroje


 "Graikiškas profilis" dailėje

Mūsų dienomis žmonės su tobulu „graikišku profiliu“ sutinkami be galo retai, o kaip buvo seniau?

Nors antropologiškai dabartiniai graikai ne visai panašūs į antikos laikų graikus, pastarųjų nosys buvo  gana įvairios formos ir „graikiškas profilis“ tikrai nedominavo jokioje graikų populiacijoje. Kai kurie meno istorikai tvirtina, kad „graikiškas profilis“ iš tiesų paimtas daugiau ne iš tikrovės, o sukurtas kaip hipotetiškas tobulo grožio etalonas. Pavyzdžiui, Hegelis manė, kad senieji graikų autoriai gražiais laikė tuos bruožus, kurie labiau siejasi su protine žmogaus veikla, o ne su fiziologine. Todėl „graikiškas profilis“ pasižymi gana maža burna, silpnai išreikštais skruostikauliais ir veido raumenimis, tačiau jame išsiskiria didelė lygi kakta, nemaža taisyklingų formų nosis, dailus smakras. Kaip turintys „graikiška profilį“ neretai vaizduoti senųjų graikų dievai ir didvyriai. 


XIX a. pab. - XX a. pradž. gyvenusio graiko profilis, artimas "klasikiniam".

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą