2014 m. vasario 12 d., trečiadienis

Devotio - savęs paaukojimo mūšyje ritualas

Janai, Jupiteri, Tėve Marsai, Kvirinai, Belona, Larai, dievybės kadaise atėjusios ir vietos dievai, dievai, kurių rankose mes ir mūsų priešai, ir požemio dievybės, jus kviečiu, jūsų prašau ir maldauju: suteikite Romos kviritų tautai pergalę, o ant Romos kviritų tautos priešų siųskite siaubą, baimę ir mirtį. Ištaręs šiuo žodžius vardan Romos kviritų tautos valstybės, vardan kariaunos, legionų ir Romos kviritų tautos bendražygių aš aukoju požemio dievams ir Žemei priešo ordas, jų padėjėjus ir save kartu su jais“. 

Tai žymioji ištrauka iš VIII Tito Libijaus knygos „Romos istorija nuo miesto įkūrimo”, kurioje aprašomas vienas iš svarbiausių Romos ir Italijos suvienijimo kovų momentų. Epizode kalbama apie 340 m. pr.m.e. vykusį romėnų mūšį su lotynais ir konsulo Decijaus Muso žygdarbį. Kai Muso vadovaujamas kairysis romėnų kariuomenės sparnas pakriko, vadas atliko devotio apeigą. 
 
Devotio – ypatinga ir labai sena romėnų apeiga, kuomet ant ieties atsistojęs ir raudona skraiste (raudona – karo dievo Marso ir kraujo spalva) galvą uždengęs karo vadas kreipiasi į dievus prašydamas suteikti jo kariuomenei pergalę mainais į savo paties gyvybę. Devotio buvo atliekama labai retai, pačiais svarbiausiais bei kritiškiausiais momentais. Jeigu savo gyvybę mainais į pergalę pažadėjęs vadas nugalėjus likdavo gyvas, tai buvo laikoma labai blogu ženklu. Žmonės į jį žvelgdavo lyg į gyvą numirėlį, visuomenės akyse jis buvo nešvarus ir negalėjo aukoti dievams.

Atlikęs devotio ritualą Decijus Musas puolė į pačią priešų tirštumą ir didvyriškai žuvo. Libijus aprašo po apeigos Musą apėmusį įniršį: „Ir tuomet siaubas apėmė visus, ir pakriko priešakinės lotynų gretos, o po to ir visa kariauna. Ir negalima buvo nepastebėti, kad visur, kur Decijus nukreipdavo savo žirgą, priešai suakmenėdavo iš siaubo lyg pamatę mirtį nešančią kometą”. Roma nugalėjo, o Decijaus Muso atliktą devotio ritualą savo paveiksle pavaizdavo Rubensas (žr. iliustraciją).

Pastaba:
Kviritai – Romos respublikos laikų piliečių pavadinimas.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą