2014 m. vasario 26 d., trečiadienis

Apie Ukrainos vėliavą

Per pastaruosius mėnesius apie Ukrainą buvo kalbama tiek daug, kad tikriausiai retai besutiksi tokį kuris nežinotų kaip atrodo šios šalies vėliava.
Manoma, kad spalvinė Ukrainos vėliavos gama savo ištakomis remiasi į senąją Leopolio (Lvovo) heraldiką. 
Štai lenkų istorikas Janas Dlugošas rašė, kad 1410 m. Žalgirio mūšyje lietuvių ir lenkų pusėje besikovę Lvovo žemės kariai savo vėliavoje vaizdavo „auksinį į stačia uolą besiropščiantį liūtą žydrame fone“.  XV a. pradžios Lvovo žemės vėliava

XVI – XVII a. Zaporožės kazokai naudojo įvairių spalvų derinių vėliavas, kuriuose dažniausiai vaizduotas lygiakraštis kryžius, kartais – pusmėnulis, žvaigždės ir pan. Būta geltonai žydrų vėliavėlių, bet ne ką daugiau nei baltai raudonų ar žydrai baltų. 


 Istorinės Galicijos kariai Žalgirio mūšyje su savo vėliava

1848 metais Austrijai priklausančioje Galicijoje (dabartinėje Vakarų Ukraina) įvyko vietos gyventojų sukilimas, kurie savo simboliu pasirinko geltonos ir žydros spalvų derinį (galbūt, heraldines Lvovo miesto spalvas).


 Viena iš kazokų vadų vėliavų

Pirmojo pasaulinio karo metu užgimusi, bet neilgai tegyvavusi nepriklausoma ukrainiečių valstybė  taipogi naudojo žydrai geltoną vėliavą, tačiau sovietų valdymo laikais buvo priversti jos atsisakyti. Nacių okupacijos metais tautinės vėliavos naudojimas nebuvo draudžiamas, tačiau sugrįžus sovietinei tvarkai vėliavą vėl teko keisti. Pagaliau 1992 metais sausio pabaigoje Ukrainos vyriausybė vėl oficialiai įteisina mėlynai geltoną vėliavą kaip valstybinę. Tokia ji yra ir iki šiol.


 1917 m. plakatas, kviečiantis kovoti už Ukrainos nepriklausomybę.

Paprasti ukrainiečiai mėgsta aiškinti, kad jų vėliavos spalvos simbolizuoja žydrą dangų virš saulės nutvieksto rugių lauko, nors tai ir nėra oficiali spalvinės gamos traktuotė. 


4 komentarai:

  1. Paprastas, bet ne prastas!

    AtsakytiPanaikinti
  2. gali būti ir smagesnis spalvų aiškinimas: dangus ir saulėgrąžų laukas :)
    http://static3.depositphotos.com/1000152/162/i/950/depositphotos_1626578-Sunflower-field.jpg

    Įdomu kaip atrodytų analogiškas mūsiškės vėliavos pavaizdavimas.. Saulė, laukai ir kraujas..

    AtsakytiPanaikinti