2014 m. vasario 19 d., trečiadienis

Apie Molotovo kokteilius

Įvykiai Kijeve vėl priminė apie tokį egzistuojantį dalyką kaip vadinamieji Molotovo kokteiliai – degaus mišinio pripildytus butelius, kurių gaminimo pigumas ir tam tikras efektyvumas darė juos populiarių kai kurių karinių konfliktų ginklu. Nors Molotovo kokteiliai ir jų pavadinimas paprastai siejami su Žiemos karų tarp sovietų ir suomių, stikliniai degaus skysčio pripildyti buteliai nebuvo suomių išradimas. 


XIX a. pabaigoje šį ginklą panaudojo ispanų valdžią trokštantys nuversti Kubos sukilėliai, 1936 m. Ispanijos pilietinio karo metu degius žibalo pripildytus butelius svaidė vietos nacionalistai. Antrojo pasaulinio karo metais savus „Molotovo kokteilius“ gamino sovietai (oficialus pavadinimas BGS), vokiečiai (Brandflasche, Brandhandgranate), japonai. Jų sudėtis ir degių medžiagų santykis skyrėsi. 


 Žiemos karo metu suomių pagamintas Molotovo kokteilis. 

Tačiau kodėl Molotovo kokteiliai buvo susieti su Žiemos karu? Tikriausiai todėl, kad pinigų granatoms ir minoms stokojantys suomiai ieškojo pigesnio, bet efektingo prieštankinio ginklo, kuris galėtų būti greitai pagaminamas iš lengvai prieinamų medžiagų. Suomiai išrado savo suomišką "kokteilio" mišinį ir pirmieji ėmėsi gaminti "molotovus" šimtais tūkstančių vienetų. Kokteilių gamybai buvo pajungtos ir stambios alkoholinių gėrimų bendrovės. Manoma, kad maždaug iš 2000 Žiemos kare prarastų sovietų tankų apie 500 išėjo iš rikiuotės paragavę Molotovo kokteilių. 


Antrojo pasaulinio karo metu Molotovo kokteilius pradėjo gaminti ir sovietai. Piešinys iš to meto  instrukcijos.

Metant Molotovo koteilį į šarvuotą techniką buvo stengiamasi pataikyti į variklio ventiliacijos angas. Neretai tirštokas liepsnojantis skystis angomis nubėgdavo ant motoro ir sukeldavo jo sprogimą. Pataikyti į tinkamą vietą nebuvo lengva. Tam reikėjo sviesti butelį iš palyginti artimo atstumo, be to, pamatę, kad suomiai atakuoja pažeidžiamą aušinimo sistemą, sovietai ėmė ją dengti metaliniu tinkleliu. Kai kada Molotovo kokteiliai naudoti prieš gyvąją priešo jėgą, tačiau tai nebuvo labai efektyvu. 


Suomių karys su Molotovo kokteiliu už diržo.  

Tuometinio SSSR užsienio reikalų ministro Viaęeslavo Molotovo vardu suomiai pavadino degaus slysčio butelius tikriausiai atsakydami į pačioje karo pradžioje Molotovo pareiškimą, kad sovietai lengvai sutriuškins suomių kariuomenę ir po poros dienų pietaus sostinėje Helsinkyje. Tad suomiai ironiškai naują ginklą pakrikštijo „kokteiliu Molotovui“, kuris ilgainiui tapo „Molotovo kokteiliu“. Tvirtinama, kad iš pat pradžių Molotovo kokteiliu vadintas pats degusis skystis, ir tik po to šį pavadinimą gavo butelis su tuo skysčiu. 


 Prieš policiją panaudojami Molotovo kokteiliai mūsų dienų Europoje.

Molotovo kokteilių pavadinimas prigijo įvairios sudėties degiems mišiniams stikliniuose buteliuose, kurie gali būti sudėtingesni arba gana primityvūs. Prie pačių butelių kartais tvirtinti sunkiai užgesinami vadinamieji „medžiotojų“ degtukai bei sudėtingesni dagčiai. Pats primityviausias Molotovo kokteilis – tai tiesiog butelis su degiu skysčiu ir jame suvilgyta medžiaga vietoje kamščio. Etikos ir asmeninio saugumo sumetimais kokteilių receptūros aprašymais neužsiimkim. 


2014 m. pradžios degusis Kijevo arsenalas  


Nuotrauka viršuje: 1940 m. britų kariai gamina Molotovo kokteilius ruošdamiesi vokiečių invazijai (kuri, beje, taip ir neįvyko).  

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą