2014 m. sausio 13 d., pirmadienis

Trumpai apie gedulo kaspiną

Sunku tiksliai pasakyti kada valstybinės vėliavos pradėtos parišinėti gedulo juostomis, tačiau juoda spalva Europoje nuo seno žinoma kaip mirties, atminties ir susikaupimo simbolis. Vokiškoje heraldinėje terminijoje juoda spalva buvo įvardijama žodžiu traur kas ir reiškia gedulą.


Ilgainiui liūdesio ir žemiškojo gyvenimo laikinumo spalva persikėlė į bažnytines bei pasaulietines vėliavas, kurios naudotos laidotuvių ar mirusiųjų / žuvusiųjų pagerbimo metu. Kartais šios vėliavos buvo visiškai juodos, o kartais juoda spalva derinta su kitomis – dažniausiai balta ar raudona. 

Balta spalva čia galėjusi reikšti sielos nemirtingumą bei viltį, o raudona – tragediją, skausmą, pralietą kraują (jeigu pagerbiami žuvę).

Tikriausiai galima teigti, kad juoda gedulo juostelė arba juodas kaspinas evoliucionavo iš tu pačių laidotuvių ceremonijų vėliavų bei vainikų juostų, o vėliau gimė tradicija ją rišti vėliavos koto viršuje žuvusiųjų pagerbimo ar valstybinio gedulo metu. Dar vienas tradicinis gedulo ženklas – valstybinės vėliavos nuleidimas 1/3 stiebo ilgio.1 komentaras:

  1. Kad seniau, pagonybės laikais, kaip tik balta spalva reiškė gedulą ir mirtį.

    AtsakytiPanaikinti