2014 m. sausio 15 d., trečiadienis

Pomirtiniai Kromvelio galvos nuotykiai

1599 m. Didžiojoje Britanijoje gimęs Oliveris Kromvelis į šalies istoriją įėjo kaip Anglijos revoliucijos lyderis, žymus karvedys, reikšmingas valstybės veikėjas, Anglijos, Škotijos ir Airijos lordas protektorius. Tai buvo kietos rankos ir griežtų priemonių šalininkas, kuris prieštaringai vertinamas ir mūsų dienomis. Būtent po Kromvelio vadovaujamos parlamento šalininkų kariuomenės pergalės prieš absoliutizmą pripažįstančio karaliaus Karolio I kariuomenę pastarasis buvo uždarytas į kalėjimą, apkaltintas tėvynės išdavimu ir nukirsdintas. 

 

Tačiau Kromvelio šalininkai neilgai pasidžiaugė valdžią, kadangi neilgai trukus po lordo protektoriaus mirties 1658 m. į valdžią grįžo nukirsdinto Karolio I sūnus Karolis II, kuris nepamiršo Kromvelio skriaudų savo tėvui. Tokia šios istorijos pradžia... 

Keršto apimtas Karolis II įsakė ištraukti iš kapavietės Vestminsterio abatijoje balzamuota Oliverio Kromvelio kūną ir keliom dienom pakarti jį žymiose Taiberno kartuvėse. Po to kūnas buvo numestas į griovį, o buvusio Britanijos valdovo galva užmauta ant baslio ir pakelta virš abatijos stogo. Įdomu tai, kad kaukolė ten styrojo ištisus 25 metus. Galiausiai kilusi audra nuplėšė galvą, kurią surado miesto sargas. Nepaisant to, kad visame Londone buvo išklijuoti reikalavimai grąžinti „niekšo galvą“ valdžiai, ištikimas Kromvelio politikos šalininkas slėpė ją namuose. Ilgus šimtmečius lordo protektoriaus kaukolė keitė šeimininkus. 1935 m. galva pateko į ekspertų rankas, kurie nustatė, kad tai tikrai Kromvelio palaikai, o jų išvados buvo oficialiai paskelbtos autoritetingoje spaudoje. Įdomu tai, kad valstybė nekonfiskavo galvos iš jos savininko, kuris teigė besirūpinęs ją geriau už šalies valdžią, kuri kadaise tą galvą užmovė ant baslio. 1960 m. Kromvelio galva palaidota prie vienos iš Kembridžo grafystės koplyčių (šiose vietose Oliveris Kromvelis kadaise studijavo). Apie balzamuoto parlamento kariuomenės vado kūno likimą jokių žinių neišliko. 

Iliustracija viršuje: Senovinis piešinys, kuriame pavaizduota  prie baslio pritvirtinta Kromvelio galva.


 Kromvelio galvos foto

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą