2014 m. sausio 30 d., ketvirtadienis

Laivų maskavimas pirmoje XX a. pusėje

Pirmojo pasaulinio karo metais anglai, amerikiečiai ir prancūzai susidūrė su vokiečių povandeninių laivų grėsme, o pastarieji gana sėkmingai užpuldavo ir skandino sąjungininkų laivus.
Visi bandymai maskuoti laivus jūroje nebuvo sėkmingi, kadangi pritaikyti tam tikrą kamufliažą pastoviai besikeičiantiems vandens ir dangaus atspalviams niekaip nepavykdavo. 

Bet kokia maskuojančių spalvų dermė slėpė laivą vienomis oro sąlygomis, tačiau tučtuojau išduodavo joms pasikeitus ir tuomet britų dailininkas, karinio jūrų laivyno karininkams Normanas Vilkinsonas išrado naują maskuotės schemą, kuri rėmėsi madingomis to meto dailės kryptimis.

Vietoj to, kad dažyti laivus blankiomis jūroje derančiomis spalvomis, Vilkinsonas pasiūlė marginti bortus abstrakčiai - „skaidyti“ laivų korpusus netikėtomis linijomis, kurti nesančias plokštumas, kampus ir pan. Tokia maskuotės forma gavo „akinančių piešinių“ (ang. Dazzle Painting) pavadinimą. 


Reikalas tas, kad vokiečių povandenininkai turėjo vizualiai pamatyti priešą ir taikytis ne į patį laivą – juk jis plaukė – o nukreipti torpedą į tą vietą, kurioje atsidurs laivas kai torpeda įveiks savo atstumą. Pernelyg ankstyvas ar pavėluotas šūvis reiškė nepataikymą. Savaime suprantama, kad povandeninio laivo kapitonui reikėjo ypač teisingai nustatyti taikinio kursą bei greitį, tačiau iš toli žvelgiant į „akinama maskuote“ nudažytą laivą buvo ne taip paprasta nustatyti laivo pirmagalį, kiek tų pirmagalių yra, kokių greičiu plaukia laivas. Siluetas tiesiog susiliedavo. Laivas galėjo atrodyti mažesnis nei yra iš tiesų, dalinai "ištirpdavo" vandens atspalviuose ar susiliedavo su dangumi. 
 
Prie šios maskuotės dizaino dirbo profesionalūs dailininkai. Kiekvienas laivas buvo dažomas tik jam būdinga kubų ir linijų tvarka, o abiejų jo pusių piešinys skyrėsi. Vėliau buvo sukurti daugmaž standartiniai maskuotės tipai, pradėti dažyti ne tik karo, bet ir keleiviniai, prekybos laivai. 


Spalvotų to meto nuotraukų neišliko, tačiau išliko spalvoti eskizai. Laivus dažė įvairiomis, netgi labai ryškiomis spalvomis. Sakoma, kad tokių margaspalvių laivų konvojai atrodė tiesiog kaip iš pasakos.

Pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui "akinamą maskuotę" liautasi naudoti. Tam buvo kelios priežastys, iš kurių svarbiausia – karo aviacijos tobulėjimas. Juk ryškiai nudažyti laivai iš aukštybių buvo labai lengvai pastebimi ir tapdavo puikiu taikiniu. Kiek vėliau ištobulinti radarai, sonarai bei kiti technikos pasiekimai labai sumažino būtinybę vizualiai matyti priešą jūrų kovose. iš užsienio šaltinio vertė "Istorijos įdomybės"

1 komentaras:

  1. Kamufliažinis karo laivas Klaipėdos uoste 1941 m.
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151703320796976&set=a.10151486013216976.1073741834.221806776975&type=3&theater

    AtsakytiPanaikinti