2014 m. sausio 29 d., trečiadienis

Kas kadaise buvo vadinamas džentelmenu?

Sąvoka „džentelmenas“ reiškia išsilavinusį gerų manierų vyrą, tačiau kadaise šis žodis siejosi su kilmingumu. Jis sudarytas iš lotyniško gentilis (priklausantis šeimai, klanui, giminei) ir angliškojo man (vyras, žmogus). Senovėje angliškas titulas gentleman, kaip ir prancūziškas gentilhomme, buvo naudojamas kreipiantis į kilmingus asmenis. Vėliau džentelmenais pradėti vadinti ir kitų visuomenės sluoksnių atstovai.
Štai 1815 m. Britanijos enciklopedijoje rašoma, kad džentelmenas yra tas kas neturi titulų, tačiau turi savo herbą, arba tas kurio protėviai buvo laisvais žmonėmis (t.y., nebuvo baudžiauninkais). 


1845 metų enciklopedijoje rašoma, kad džentelmenais gali būti vadinami tie kurių visuomeninis statusas yra aukštesnis už jomeną (jomenais Anglijoje buvo vadinami smulkūs žemvaldžiai, kurie neretai savarankiškai dirbdavo žemę). 1856 metų leidinyje jau teigiama, kad iš mandagumo žodžiu "džentelmenas" galima kreiptis į visus kurių statusas aukštesnis nei paprasto pardavėjo (ir jei manieros liudija protą bei rafinuotumą). Įvedus visuotinę balsavimo teisė ir susiformavus viduriniajam visuomenės sluoksniui, sąvoka "džentelmenas" prarado savo sąsajas su kilmingumu ir pradėta taikyti išsilavinusiems, kultūringiems bei galantišku elgesiu pasižymintiems vyrams.

Nuotraukoje XIX a. pab. - XX a. pradž. džentelmenas. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą