2014 m. sausio 20 d., pirmadienis

Apie neandertaliečių socialumą

Yra Irake tokia ola – Šanidaras, kuriame 1957 – 1961 metais archeologai atrado 50 000 – 80 000 metų senumo neandertaliečių palaikų grupę. Kuo jie pasirodė įdomūs ir kokios išvados apie neandertaliečių gyvenseną buvo padarytos?
Pirmiausia tai, kad tie „visiškai laukiniai“ neandertaliečiai rūpinosi savo bendruomenės nariais, sergančiųjų ar sužeistų nepalikdavo likimo valiai, stengdavosi juos pagydyti, o jei nepavyksta – prižiūrėdavo!

Vieni iš palaikų priklausė maždaug 45 metų vyrui. Kadaise jam buvo nukirsta ranka, o kaukolė stipriai sužalota. Paradoksalu, bet abi šios traumos netapo jo mirties priežastimi, kadangi pirmykštis žmogus buvo sėkmingai pagydytas ir ilgą laiką gyveno toliau.
Kitas neandertalietis buvo visiškas luošys. Jo akiduobės dugnas buvo pažeistas (kas liudija aklumą viena akimi), pėdos kaulai po lūžio buvo sugiję taip, kad neandertalietis vargu ar galėjo vaikščioti, o viena ranka amputuota aukščiau alkūnės. Akivaizdu, kad toks individas negalėjo tinkamai savimi pasirūpinti, tačiau būdamas luošas jis nugyveno ilgą amžių, kas įrodo jog kiti bendruomenės nariai rūpinosi savo neįgaliuoju gentainiu. 

Iliustracija: Neandertaliečio išvaizdos rekonstrukcija pagal Šanidaro olos palaikus.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą