2014 m. sausio 28 d., antradienis

Apie nacionalinę Prancūzijos emblemą


Klysite jei manysite, kad Prancūzija turi savo herbą. Iš tiesų ji jo neturi, o tai ką mes manome esant herbu tėra pusiau oficiali nacionalinė emblema.
Tiesa, kadaise Prancūzijos karaliai turėjo savo herbą (trys auksinės lelijos žydrame fone), tačiau po XVIII a. pabaigoje įvykusios Didžiosios Prancūzijos revoliucijos buvo nuspręsta, kad buvusių monarchų simbolika (kaip ir heraldika apskritai) yra niekingos praeities atgyvena.


Vėliau į valdžią atėjęs Napoleonas Bonapartas valstybės herbu pasirinko auksinį erelį su strėlėmis naguose, po kiek laiko grįžę Burbonai vėl atkūrė savo heraldines lelijas, kurias antrą kartą nušlavė 1830 – ųjų metų revoliucija. 
Po to vėl sukilimai, vėl perversmai, vėl monarchijos atkūrimas...
Napoleono Bonaparto giminaitis Napoleonas II gražina aukso erelį, tačiau vėl neilgam. 1898 m. paskelbtos Trečiosios respublikos emblema (o ne herbu) tapo „RF“ raidžių kombinacija trispalvių Prancūzijos vėliavų apsuptyje ir fascija. Toks simbolis išliko iki pat vokiečių okupacijos 1940 m. Pokario metais Prancūzijos emblema paskelbta fascija ąžuolų ir alyvų šakelių apsuptyje bei užrašas „Laisvė, Brolybė, Lygybė“. Nuo 1958 m. Prancūzijos simbolika tokia, kokią mes matome dabar:
 • liūtų ir erelio galvomis pasibaigiantis pusmėnulio formos skydas reiškia šalies gynybą;
 • susipynusi monograma RF reiškia Prancūzijos respubliką;
 • alyvos šakelės simbolizuoja taiką;
 • ąžuolo šakelės simbolizuoja išmintį;
 • fascija simbolizuoja teisingumą.

13 komentarų:

 1. Kaip tais neturi herbo? Kokios čia nesąmonės ir išvedžiojimai. Prancūzai laiko tai herbu nuo 1912 m. (1953 m.) Bet aišku kiekvienas blogers juk žino viską geriau. Gal galite nurodyti kokiais šaltiniais remiantis Prancūzija neturi herbo???

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Aš nurodžiau viską ką man pavyko išsiaiškinti. Ne iš Mėnulio gi sugalvojau. Komentarai yra tam, kad kažką papildyti, bet ne kibti į atlapus. Nepatinka šis blogas, skaitykit "teisingesnius". Šaltinių apie Prancūzijos emblemą yra tūkstančiai.

   Panaikinti
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/National_emblem_of_France

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na, ne vien gi wiki galima remtis. Bent jau aš į wikipediją kreipiu dėmesį itin retais atvejais. Yra heraldikai skirti specializuoti puslapiai. Vat ten ir teigiama, kad šiuolaikinė emblema nėra įteisinta kaip šalies herbas. Tai tiesiog emblema, neturinti šalies herbo statuso.

   Panaikinti
 3. Komentatoriui, kuris kibo į atlapus.
  Prieš nurodydamas šaltinį galėtumėt jį ir perskaityti, juk net jūsų Wikipedijos nuorodoje aiškiai parašyta, kad tai yra Prancūzijos simbolis, kuris oficialaus (legalaus) herbo statuso neturi. Herbas turi savo terminą "coat of arms" o emblema ir lieka emblema ("emblem").

  AtsakytiPanaikinti
 4. Apie kokius įteisinimus kalba eina ? Jūs ką manote kad Lietuvos, Latvijos, Estijos herbai kitaip pripažinti nei Prancūzijos? Kas "įteisina" valstybės herbus?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kalba eina apie konkretaus herbo aprašymą ir patvirtinimą tos valstybės įstatymuose. Jeigu lietuviškas Vytis reglamentuotas kaip Lietuvos Respublikos herbas, tai Prancūzijos emblema šalies herbu nevadinama ir nelaikoma. Vat ir visas klausimas.

   Panaikinti
  2. O jūs skaitėte visus Prancūzijos įstatymus ta tema ar google.lt yra neginčijamas šaltinis?

   Panaikinti
  3. Prancūziškų įstatymų aš, žinoma, neskaičiau, nes kalbos nemoku. Yra specialūs heraldikai skirti puslapiai, kuriuos pildo istorikai bei savo dalyką išmanantys žmonės - kodėl turėčiau jais netikėti? Beje, nenuvertinkit ir gūglo. Esmė yra ne gūgle, o mokėjime atsirinkti informaciją, nes sekant jūsų logika galima neigti, kad Briuselis yra Belgijos sostinė, nes tai sužinai iš interneto, o ne pats pamatai. Iš kur jus žinot, kad Ryga yra Latvijos sostinė? Gal čia viskas interneto ir TV falsifikacija? Jūs ką, skaitėt Latvijos įstatymus, kuriuose Ryga įvardinta Latvijos sostine? Tikriausiai ne. Beje, man visiškai nesvarbu - tikėsit informacija šiame bloge ar netikėsit, kadangi tai jau nėra mano problemos. Nelabai suprantu koks čia gali būti kabinėjimasis? Tai surinkit patys info apie prancūzų herbą su visais įstatymų vertimais ir paskelbkit paneigimą. Ar aš trukdau?

   Panaikinti
  4. Na, tokio kvailumo komentatorių, kaip aukščiau pasireiškęs anonimiškas pranzūziško herbo išradėjas, tai net ir Delfyje nedažnai pasitaiko.

   Prišneka nesamonių, o bakstelėtas nosimi į š... krūvelę savo žodžių pagrindimui pateikia nuorodą į WIKI.

   Kurioje aiškiai parašyta, kad teisūs jo oponentai - ši neformali Prancūzijos valstybės emblema nėra herbas ir nėra įteisinta tokiame statuse:

   The current Emblem of France has been a symbol of France since 1953, although it does not have any legal status as an official coat of arms.....

   Kitaip sakant, žmogelis neturi žalio supratimo, neskaito savo paties nuorodų, bet... lenda ginčytis su tais, kurie išmano N-kartų geriau.

   Retas asilas. Gaila, kad nepasirašė.

   Panaikinti
  5. Nuorodos silpnapročiui prancūziško herbo išradėjui:
   ---------------------------------------------------------------------------
   Lietuvos Respublikos Konstitucijos 15 straipsnis

   Valstybės vėliavos spalvos - geltona, žalia, raudona.
   Valstybės herbas - baltas Vytis raudoname lauke.
   Valstybės herbą, vėliavą ir jų naudojimą nustato įstatymai.

   LIETUVOS RESPUBLIKOS
   VALSTYBĖS HERBO, KITŲ HERBŲ IR HERBINIŲ ŽENKLŲ
   ĮSTATYMAS

   4 straipsnis. Lietuvos valstybės herbas ir jo aprašymas

   1. Lietuvos valstybės herbas yra Vytis: herbinio skydo raudoname lauke vaizduojamas baltas (sidabrinis) šarvuotas raitelis ant balto (sidabrinio) žirgo, laikantis dešinėje rankoje virš galvos iškeltą baltą (sidabrinį) kalaviją. Prie raitelio kairiojo peties kabo mėlynas skydas su dvigubu geltonu (auksiniu) kryžiumi. Žirgo balnas, gūnia, kamanos ir diržai mėlyni. Kalavijo rankena, kamanų žąslai, balno kilpa ir pentinas, makšties bei žirgo aprangos metaliniai sutvirtinimai ir pasagos geltoni (auksiniai). Lietuvos valstybės herbo etalono piešinys pateiktas šio įstatymo 1 priede.

   Panaikinti
  6. Oho koks gi jūs tamsta "nesilpnaprotis esatse, bečiulpiantis tai pačia Prancūzijai :D Tokiam kaip tu tik apžioti ir tylėti belieka

   Panaikinti
  7. Visgi abiejų pusių labai paprašyčiau nesiplūsti ir neapsivardžiuoti. Ne teatras čia, žinoma, bet ir ne bomžynas.

   Panaikinti