2013 m. gruodžio 7 d., šeštadienis

Trumpa europietiškojo veidrodžio istorija

Manoma, kad pirmieji veidrodžiai Europoje pradėti gaminti XIII a. viduryje ar to paties amžiaus pabaigoje. 1279 metais vienuolis Džonas Pekamas aprašė veidrodžio gaminimo technologiją pagal kurią stiklas padengiamas plonu švino sluoksniu. Tiesa, pirmieji veidrodžiai buvo gana paprasti ir smarkiai iškraipydavo vaizdą. XIV a. patobulinti veidrodžiai buvo gaminami dabartinės Olandijos teritorijoje bei Flandrijoje, o po to gamybos technologija parduota broliams Danzalams iš Venecijos. 
Būtent Venecijoje veidrodžių buvo dar labiau patobulinta, į lydinius pradėta dėti aukso ir sidabro, o tai suteikė vaizdui dar didesnės raiškos bei grožio. 

Venecijos veidrodžių gamyba ilgus amžius buvo laikoma didžiausiu menu už kurį pirkėjai negailėdavo jokių pinigų. Pavyzdžiui, už vidutinio dydžio veidrodžio kainą galima buvo nusipirkti nedidelį laivą.

XV a. Venecijos valdžia veidrodžių gamybos paslaptį saugojo po devyniais užraktais. Pasakiškai uždirbantys veidrodžių gamintojai gyveno atskirai, tačiau jiems buvo uždrausta išvykti už šalies ribų. XVI a. pradėti gaminti pirmieji mums įprasto veidrodžio lakštai, kurie buvo dedami į brangakmeniais papuoštus rėmus.

Tačiau Venecijos veidrodžių monopolijos dienos jau buvo suskaičiuotos. XVII a. prancūzai kažkokiais būdais papirko kelis Venecijos veidrodžių gamintojus, kurie pabėgo į Prancūziją ir išdavė visas gamybos paslaptis (beje, du iš jų netrukus mirė, kaip manoma, nunuodyti iš Venecijos siųstų „diversantų“).

1665 m. Prancūzijoje atsidaro pirmoji veidrodžių gamybos manufaktūra, kuri ne tik patobulina pačia gamybą, bet pradeda diegti visiškai naujas tiems laikams veidrodžių liejimo technologijas. Veidrodžių gamyba ne tik auga,.. bet ir pinga. Be to, Bohemijoje ir Vokietijoje darbą pradeda prancūzų konkurentai, kurie tą patį produktą siūlė už ženkliai pigesnę kainą.

XVIII a. veidrodis palaipsniui pradeda virsti kasdieniu buities daiktu...

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą