2013 m. gruodžio 12 d., ketvirtadienis

Savivaliaujančio didiko byla

XVII a. Prancūzijoje valstiečių padėtis buvo nepavydėtina, kadangi nuolat į įvairius konfliktus besiveliančiai valstybei verkiant reikėjo pinigų. Įvairiuose regionuose buvo įvedami vis nauji valstybiniai mokesčiai, be to, neretai ir patys vietos galingieji prigalvodavo naujų.
Štai 1665 m. Vidurio Prancūzijos Overnės srityje buvo teisiami kilmingos de Kanilakų giminės atstovai už piktnaudžiavimą savo valdžia bei savivaliavimą. 

Markizas de Kanilakas savo valdomose žemėse prisigalvodavo vis naujų mokesčių, kurie sunkiu akmeniu slėgė ir taip nualintų valstiečių pečius. Valstietis turėjo mokėti po atskirą mokestį kiekvienam markizo šeimos nariui, o negalinčius susimokėti sodindavo į belangę bei šantažavo artimuosius sumokėti išpirką. Be to, markizas įkūrė tuometinę „skolų išmušinėjimo“ kontorą ir samdomi jos galvažudžiai nuolatos terorizavo valstiečių šeimas. Neapsikentę varguoliai surengė maištą ir po grafo pilies langais sudegino jo iškamšą. Matyt nepasitenkinimo būta rimto, o nusikaltimai tokie akivaizdūs, kad valstiečius ėmėsi ginti kai kurie įtakingi žmonės. Byla pasiekė teismą, markizo turtas buvo konfiskuotas, tačiau liudininkai staiga pakeitė parodymus kaltinamojo naudai. Nėra aišku - grasinimais tai buvo pasiekta ar papirkimu, bet pritrūkus įrodymų markizas tebuvo nubaustas 500 livrų bauda už nežymius nusižengimus. 
 
Šios istorijos moralas toks, kad nereikia pernelyg stebėtis kai už panašius nusikaltimus galingas ir įtakingas baudžiamas vienaip, o mažiau reikšmingas – kitaip. Kaip seniau, taip ir dabar... 
 
Iliustracija: XIV a. paveikslėlis, kuriame lazda ginkluotas prižiūrėtojas verčia valstiečius dirbti. 

Dar apie senuosius ir neįtikėtinus mokesčius skaitykite čia.

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą