2013 m. gruodžio 18 d., trečiadienis

Romos legionų vėliavos

Internete radau trumpą ir konkretų straipsnį apie romėnų vėliavas bei vadinamuosius „štandartus“, tad išsiverčiau.
Kariuomenės veidas – jos vėliavos. Romėnai buvo ne tik geri, pusę Europos nukariavę kariai, bet ir vien savo išvaizda darė priešams didelį įspūdį. Ir čia jų karo vėliavos atliko tikrai ne paskutinį vaidmenį. 


 Akvila

Verčiant iš lotynų kalbos Akvila (lot. Aquila) reiškia erelį. Romėnai ypatingai gerbė šį paukštį, kadangi jis buvo Jupiterio, vyriausiojo jų dievo simbolis. Tad virš karių gretų pakeltas auksinis ar sidabrinis aras laikytas garbingiausia legiono relikvija. 
 
Akvilos praradimas buvo laikomas didžiausiai gėda ir savo legiono simbolį praradusį dalinį tiesiog išformuodavo. Visi legionieriai – nuo eilinių iki karininkų buvo paskiriami į kitus dalinius arba sudarydavo naują legioną – su nauju numeriu bei pavadinimu. 

Legionai, kurie kovoje prarasdavo savo erelius, tačiau vėliau mūšio įkarštyje juos atgaudavo, buvo išformuojami, bet naujiesiems paliekamas senasis numeris. Tačiau būdavo ir išimčių.

Štai, pavyzdžiui, V - asis legionas (kurio simbolis buvo dramblys) 16 mūsų eros metais pakliuvo į pasalą ir prarado savo Akvilą. Pagal karišką romėnų tradiciją toks legionas turėjo būti nedelsiant išformuotas, tačiau šis legionas galėjo pasigirti tokia šlovinga savo kovų istorija, kad jam buvo paliktas ir pavadinimas, ir numeris. 


Imago


Imago – tai imperatoriaus ar kurio nors iš jo giminaičių atvaizdas. Jį iškaldavo metalo lakšte ir naudodavo tam kas mūsų dienomis vadinama „asmens kulto stiprinimu“. 

Nešti imago patikėdavo vienam iš legiono karininkų, kuris vadinosi imaginiferiu (lot. imaginifer) ir visuomet žingsniuodavo priešakinėse kariaunos gretose. Veksilumas 

Veksilumas (lot. Vexillum) – šiuolaikinės vėliavos protėvis, kuris buvo tvirtinamas ant ieties. Dažniausiai ant šios vėliavėlės buvo išsiuvinėtas kokio nors legiono gyvūno atvaizdas. 

Teisė turėti savo veksilumus buvo suteikta ir, pavyzdžiui, mūšiuose užgrūdintų veteranų būriams, kuriems kai kurios paprastų legionierių prievolės buvo nebūtinos. 

Vėlyvasis veksilumo variantas buvo vadinamas labarumu ir skyrėsi jis išsiuvinėtu kryžiumi ar kristograma (Jėzaus monograma vėlyvaisiais Romos laikais). 
"Drakonas"

Drakonas - kavalerijos ženklas, kurį romėnai tikriausiai perėmė iš klajoklių. Romėnų kavalerijos drakonas buvo pagamintas iš bronzos ir tam tikros medžiagos. Jojant oro gūsiai patekdavo į drakono nasrus, kurie skleisdavo šaižų, priešą gąsdinantį garsą. 


Signumas

Signumas (lot. Signum, "ženklas") buvo paskiriamas legioną sudarančioms kohortoms ar centurijoms. Ant signumo koto buvo tvirtinami faleriai – pasižymėjimo mūšyje ir garbės ženklai. Signumo viršūnę puošė antgalis su tam tikru simboliu. Nuotraukoje matome, kad signumo viršuje - atviras delnas – (legionierių priesaikos ir ištikimybės ženklas).
Patikėdavo signumą karininkui, kuris kartu buvo ir padalinio iždininkas. 


versta iš istorinio puslapio  ludota.ru

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą