2013 m. gruodžio 27 d., penktadienis

Kalėdų šventimo draudimas Amerikoje

Mūsų dienomis Europoje kartais pasigirsta atvykusių mažumų nepasitenkinimas tradiciniais europietiškos kultūros simboliais. Kažkam neįtinka vis Kalėdų eglės ir „balti“ santaklausai, kažkas vis nori keisti tradicinę priėmusios šalies sanklodą pagal savo religines ir pasaulėžiūros nuostatas. Tačiau seniau panašių draudimų būta ir iš pačių Europos palikuonių pusės. Štai, pavyzdžiui, apie Kalėdų šventimo draudimą Amerikoje... 
 
„Į Naująjį pasaulį persikėlę įvairių konfesijų išpažinėjai skirtingai vertino Kalėdų šventę. Daugelis protestantų – puritonai, baptistai, kvakeriai ir presbiterijonai pasisakė prieš tai, kad švęsti Kalėdas kaip religinę šventę. Katalikai, liuteronai ir anglikonai palaikė Kalėdų šventimo tradiciją, tačiau kolonijiniame Naujajame pasaulyje pagrindine švente buvo Padėkos diena (Thanksgiving Day), o ne Kalėdos.

1659 metais įtakingą visuomenės dalį sudarantys Amerikos puritonai priėmė potvarkį smerkiantį Kalėdų šventimą, o šio įstatymo pažeidimas buvo traktuojamas kaip kriminalinis nusikaltimas. Buvo draudžiama prašyti išeiginės dienos, švęsti ir dainuoti. Ramybės drumstėjai buvo baudžiami penkių šilingų bauda. Netgi 1851 metais vienas Klivlendo pastorius kategoriškai atsisakė pastatyti bažnyčioje papuoštą elgę. Iki pat 1870 metų Kalėdų metu Bostone veikė mokyklos, o dėl šventės jų nelankantys mokiniai buvo šalinami iš mokyklos. 

Pats aršiausias Kalėdų šventimo priešininkas buvo žymus kongregacionistų bažnyčios atstovas pastorius Kotonas Mezeris (1663 – 1728 m.), kuris manė, kad Kalėdų šventimas yra nuodėmingas ir amoralus“.

----------

3 komentarai:

 1. Nesuporatasu, o kodėl jie taip nusistatę prieš Kalėdas? Kuom pasireiškė tas Kalėdų šventimo amoralumas (t.y. kokia logika už to slypi)?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sunku pasakyti, gal laikė kokia "pagoniška stabmeldyste"?

   Panaikinti
 2. Iš kur ta žmonių netolerancija :/

  AtsakytiPanaikinti