2013 m. gruodžio 21 d., šeštadienis

Jėzus Kristus ir Žiemos saulėgrįžos metas

Jeigu grynai teoriškai susitartume, kad Jėzus Kristus – tikrovėje egzistavęs asmuo, tai Evangelijose žinių apie jo gimimo datą nėra.
Evangelijoje pagal Luką sutinkami žodžiai, kad Jėzui gimus „toje apylinkėje nakvojo laukuose piemenys ir, pakaitomis budėdami, sergėjo savo bandą", istoriko Roberto Majerso nuomone liudija, kad tai galėjo būti vasara arba ankstyvas ruduo, kadangi gruodis Judėjoje be galo lietingas ir per šaltas gyvuliams lauke ganyti.

Pirmą kartą gruodžio 25 d. su Jėzaus gimimu susiejo graikiškai rašantis II ir III a. sandūros istorikas Sekstas Julijus Afrikietis. 
 
Rėmėsi jis nežinia kuo, tačiau jau IV a. romėniškame almanache nurodyta, kad gruodžio 25 d. gimė Kristus iš Žydų Betliejaus (natus Christus in Betleem Judeae).

Beje, ankstyvosios krikščionybės laikais Romos imperijos teritorijoje plito ir kitas „religinis konkurentas“ - soliarinis Mitros kultas, kuris buvo ypač populiarus legionierių tarpe. Pasak šio mokymo, Mitra gimė Žiemos saulėgrįžos metu, be to, šis metų periodas užėmė svarbų vaidmenį ir kituose pagoniškose tradicijose. Taigi, ankstyvieji krikščioniškos Bažnyčios tėvai kažkuriuo metu tiesiog priėmė strategiškai ir politiškai patogų sprendimą švęsti Jėzaus gimtadienį per svarbią pagonišką šventę. 

Iškart pasakysiu, kad visa tai rašau jokiu būdu nenorėdamas užgauti krikščionių jausmų ir „griauti“ kažkokius mitus, kuriais šventai tiki, kad ir mano paties močiutė. Juk Kalėdos, kaip ir apskritai daugelis religinių švenčių įvairiose tradicijose, – grynai simbolinės datos, kurių esmė yra ne chronologiniame tikslume, o pačiame tikėjime ir mokėjime juo džiaugtis. 

Iliustracijoje Kalėdų prakartėlė Lietuvoje. 

2 komentarai:

 1. "Jeigu grynai teoriškai susitartume, kad Jėzus Kristus – tikrovėje egzistavęs asmuo"


  sekant jusu mintimis, galima butu numanyti, kad tie milijardai zmoni, kurie atidave savo gyvybes (ir dabat jas atiduoda) del Kristaus, pvz persekiojimu metu ar pan, galetu savo noru atiduoti gyvybe uz legenda? asmeniskai as uz legenda neatiduociau ne grasio... iseina kad tie milijardai yra beprociai? tada ir as beprotis? nes tikiu ir zinau kad Kristus buvo ir yra istorine asmenybe, bet ne tik istorine, kadangi jei Jis butu tik zmogus, tai Jis neturetu galios atleisti nuodemiu, bet kadangi Jis yra kartu ir Dievas, Juo galima pasitiketi.

  Beje Kristaus istoriskuma patvirtina nemazai to meto istoriku pvz Tacitas na ir pan

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dalis buvo ir bepročių, o kaip gi. Juk ten, kur gali pasireikšti fanatizmas - o nieko nenorint įžeisti, religija yra tam itin palanki terpė - ten ir radikalų netrūks.

   "Nes tikiu ir žinau, kad Kristus buvo [...]" - iš kur taip žinote, net jei profesionalūs istorikai tam neturi? Radote kažką? Pasidalinkite.

   Realiai Jūs tiesiog tikite, ir tiek. Tikėjimo esmė ir yra tai, kad jokių įrodymų nereikia - priešingai žinojimui.

   O moksliniu požiūriu Jėzus Kristus yra tokia pati legenda, kaip ir karalius Artūras ar Robinas Hudas. Ir beje, visi pakankamai tikėtini - neabejoju, kad tiek Bet Leheme gimė, tiek Naṣrathe gyveno toli gražu ne vienas Joshua, kaip ir turbūt ne vienas ankstyvųjų viduramžių britų karaliukas galėjo turėti Arthuro vardą. Na ir rytų Anglijos miškuose turėjo būti ne vienas plėšikas, turėjęs Roberto vardą ar naudojęs Lipsnelės (paukščio) speudonimą ;)

   Panaikinti