2013 m. gruodžio 27 d., penktadienis

Istorinės žiemiško Vilniaus foto (+ mano komentarai)

Nors dabar besniegės Kalėdos ir Naujieji metai nieko pernelyg nestebina, tačiau besniegių lietuviškų žiemų vis dėlto dar nebuvo. Ta proga interneto platybėse nusprendžiau parankioti istorinių Vilniaus žiemos periodo foto, kuriose įamžintas miesto gyvenimas bei kai kurie reikšmingi istoriniai laikotarpiai.


Vilniaus klimatas yra pereinamasis nuo jūrinio link kontinentinio. XX a. amžiuje šalčiausia temperatūra buvo 1940 sausį (-37,2 °C), aukščiausia 1959 m. liepa (35,4 °C). 

Kiekvienas vilnietis gali atsiminti ir kalnus sniego, ir didžiules pūgas, ir visą virtinę šlapių bei palyginti šiltų žiemų. O kaip atrodė sniego sukaustytas Vilnius seniau? Siūlau pradėti virtualią ekskursiją. 


Kada sukurtas šis atvirukas aš nežinau, tačiau lenkiškai parašyta, kad tai vaizdas nuo Bernardinų sodo. Kaip matome kalvos, esančios priešais dabartinį Sereikiškių parką, plikais šlaitais, Vilnelės pakrantės dalinai užšalusios, o Gedimino pilies bokštas dar ne toks kokį esame įpratę matyti dabar. 


1863 metai. Visuomenės pramogos Katedros aikštėje, į kurias žmonės ateidavo pėsčiomis arba suvažiuodavo to meto "taksi" - arklių traukiamomis rogėmis. Keistos konstrukcijos tolėliau - tikriausiai to meto Rusijos imperijoje populiarūs "ledo kalneliai" - tam tikras ankstyvas "amerikietiškų kalnelių" protėvis. Atrakcionas aptvertas, prie jo sustatytos eglutės. 


1907 metai. Vieta prie dabartinio Konarskio turgelio. Tolumoje matosi vadinamieji Baltieji stulpai - simboliniai miesto vartai atvykstantiems iš Kauno ir Trakų. Kadaise Baltuosius stulpus puošė Vyčiai, tačiau nuotraukoje matome du dvigalvius Rusijos imperijos erelius, kurie buvo iškelti po 1831 metų sukilimo. Vėliau stulpai be jokių simbolių stovėjo iki pat sovietmečio kol platinant gatvę buvo nugriauti. 


1914 metai. Bokšto gatvės vaizdas Bastėjos link. Matyt buvo šaltoka ir snieginga žiema. Gatvės užpustytos, matomi pavieniai praeiviai. 


1915 metai. Dominikonų gatvės pradžia. Vyksta Pirmasis pasaulinis karas, todėl matomi du vienas prieš kitą stovintys vokiečių kariai ar žandarai. Rankose jie laiko keistas krivules. Gal vežimų eismui reguliuoti, kadangi ši miesto dalis pakankamai judri. Tolumoje matosi Vilniaus Šv. Dvasios (Dominikonų) bažnyčios bokštai.


1916 metai. Gedimino prospektas, tuomet vadintas Georgijaus (Šv. Jurgio) prospektu. Sniego daug. Priekyje kairėje eismo reguliuotojas su nuleista lazdele, tolumoje matosi Katedra. 


1916 metai, Rotušės aikštė. Ratus suka ginkluotas vokiečių patrulis su smailiais šalmais. Miesto vežėjai laukia klientų, užrašai Rotušės iškaboje rusiški ir lenkiški. Kadangi galima įžiūrėti žodį SKLEP, tai kadaise ten buvo parduotuvė.


1931 m., vasario 19 d. Vilnius lenkų valdžioje. Sniego negausu, tačiau nuotrauka įdomi tuo, kad joje matomas 1906 m. Dominikonų gatvėje veikęs M.Šlapelienės lietuvių knygynas. Lietuviška knygyno iškaba kabojo iki 1938 metų - po to lenkų valdžia liepė ją pašalinti.1935 metų foto. Taip pat Rotušės aikštė. Nuo 1916- ųjų vaizdas nedaug tepasikeitęs... 


1942 metai. Katedros aikštę puošia įspūdinga ledo ar sniego skulptūra antikiniais motyvais. Ją sukūrė Miuncheno skulptorius Eldbaueris. Primenu, kad tuo metu vyko Antrasis pasaulinis karas ir Vilnius buvo vokiečių okupuotas.


Kažkur tuo pačiu metu priešais skulptūrą nusipaveikslavo ir vokiečių karys. 


Vilnius, Katedros aikštė, maždaug 1980 metai. Pats mažiausias šventės dalyvis - aš (apačioje dešinėje). Į dešinę nuo mūsų stovėjo Naujametinė eglė (ne Kalėdinė, o būtent Naujametinė). Šalimais vaikščiojo ryškiai apsirengė seniai šalčiai ant kurių kepurių blizgančia folija buvo išklijuoti metai. Buvo galima nusifotografuoti prie olimpinių meškiukų, "Na palauk!" herojų, ir pan. Tolumoje matosi sovietų karys ir apatinė Katedros varpinės dalis.


Vėl aš, tik šįkart su... Leninu. Vat negalvojau, kad kada nors šios foto prisireiks renkant medžiagą apie Vilnių žiema.  Tėvas turėjo tuomet labai padorų fotoaparatą "Zenit" ir mėgo fotografuoti. 
Iš foto galima spręsti, kad jei ne Lenino nebuvimas, tai Lukiškių aikštė nuo anų laikų beveik nepasikeitė. 
Toks tat buvo žiemiškas Vilnius kadaise... 

-----------

7 komentarai:

 1. Labai įdomus ir gražus įrašas. Kažkaip passilgau turputuko sniego, vis gatvėse šviesiau būtų. Ir zyles lesint galėčiau. Ledo skulptūrų šou turėtų šiemet vėl pas kuriuos kaimynus būti.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Linksmi naujametiniai atvirukai
  Sveikinimai.lt

  AtsakytiPanaikinti
 3. Sudomino carinė nuotrauka. Ar ten tikrai galėjo būti kalėdinės eglutės, negi tuo metu jos jau būdavo puošiamos aikštėse? Tos konstrukcijos - taip pat man visai nesuprantamos. Rusiški kalneliai - ar tai nebuvo į vieną aikštės kraštą sustumtas sniego kalnas, nuo kurio vaikai galėdavo čiuožinėti? Konstrukcija visai nepanašį į atrakcioną.

  AtsakytiPanaikinti