2013 m. gruodžio 10 d., antradienis

Bajės kilimas ir jo animacija (+ video)

XVII a. mokslininkai atkreipė dėmesį į keistą 50 cm pločio ir beveik 70 metrų ilgio lininę juostą, kuri kartą per metus buvo viešai rodoma Normandijos Bajės miestelio katedroje. Ši puošniai siuvinėta juosta su pavaizduotomis 1066 m. Anglijos užkariavimo scenomis ilgainiui pradėta vadinti Bajės kilimu arba Bajės gobelenu. 


Kilime pavaizduoti siužetai pasakoja apie tai kaip normandų hercogas Vilhelmas (1028 – 1087 m.) susiruošė į karą prieš tuometinį Anglijos karalių Haroldą, nugalėjo jį žymiame Hastingso mūšyje ir pats tapo Anglijos karaliumi. 
 
Manoma, kad Bajės kilimas buvo sukurtas XI a. pabaigoje dabartinės Anglijos arba Prancūzijos teritorijoje, nors dėl jo užsakovų ginčai kyla iki šiol. Vieni mano, kad tokiu būdų savo vyro žygius nusprendė įamžinti Vilhelmo Užkariautojo žmona Matilda, kiti teigia, kad kilimas pasiūtas Vilhelmo brolio Odo (kuris buvo Bajės vyspupas) užsakymu. 
 
Prieš keletą metų animacijos entuziastai „atgaivino“ Bajės kilimą ir animacinėmis priemonėmis gana savitai atkartojo Anglijos užkariavimo istoriją. Filmuką lydi trumpi Bajės kilimo scenų paaiškinimai anglų kalba, kurių neversiu, bet siužetas gana aiškus.

Haroldas karūnuojamas Anglijos karaliumi, nors buvo prisiekęs Normandijos hercogui Viljamui savo ištikimybe bei pripažinęs jo teises į Anglijos sostą. 
 
Danguje pasirodo kometa, kurią anglai išaiškina kaip blogą lemiantį ženklą. 
 
Haroldo pasiuntinys praneša Vilhelmui apie naują Anglijos karalių ir tai sukelia normandų hercogo įniršį. 
 
Vilhelmas įsako statyti stiprų laivyną, į laivus kraunami ginklai bei šarvai. Normandų laivai pasirodo Anglijos pakrantėse, jų kariai išsilaipina anglosaksų žemėse. 
 
Normandai įkuria stovyklą, puotauja valdovo garbei bei ruošiasi mūšiui su anglosaksais. 
 
Hastingso lauke įsiplieskia kautynės, Viljamo kariuomenė apsupa Haroldo kariauną ir pastarasis žūva. 

Iliustracija viršuje: Bajės kilimo fragmentas. Normandų laivai plaukia link Anglijos. 

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą