2013 m. gruodžio 16 d., pirmadienis

Apie rusiškas matrioškas...

Neretai manoma, kad žymioji matrioška yra kažkoks itin senas rusiškas žaislas ar suvenyras, nors pirmosios matrioškos sukurtos palyginti neseniai – tik XIX a. pabaigoje.
To meto Rusijos imperijoje buvo justi šioks toks patriotinis pakilimas ir savito „rusiško stiliaus“ paieška mene bei kitose gyvenimo sferose. 

Taip Rusijos dailininkai sukūrė matriošką – apvaliaveidę tradiciniais rusų rūbais vilkinčią valstiečių mergaitę, kuri rankose laikė grybų pintinė, naminį paukštį ar suvystytą kūdikį. Kaip žinia, matrioška yra ir tam tikras žaislas „su paslaptim“, kadangi didesnių išardomų matrioškų viduje yra mažesnės matrioškos.
Simboliškai medinės matrioškos pradėtos sieti su moteriškos sveikatos, pilnatvės ir motinystės simbolika, o jų pavadinimas kilo nuo ikirevoliucinėje Rusijoje populiaraus lotyniškos kilmės moters vardo Matriona (arba Matrona), kuris reiškė motiną, garbingą moterį.
Kaip parodė laikas, matrioškos sukūrimas buvo gana sėkmingas žingsnis, kadangi ši paprasta medinė lėlė tapo ištisos šalies simboliu.

4 komentarai:

 1. Informacija būtų vertingesnė, jei nurodytumėte šaltinį. Beje, teko girdėti, kad matrioškų idėja pasiskolinta iš Japonijos

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Postuose informacija daugiausia ne iš vieno, o iš keleto šaltinių. Sugaudyt po sakinį būtų gana problematiška.
   Dėl japoniškos matrioškų teorijos girdėti neteko, bet šiaip nenustebčiau. O ir nebūtinai tiesioginis skolinys turi būti. Panašios idėjos kartais gimsta nepriklausomai viena nuo kitos.

   Panaikinti
  2. Užtektų nurodyti kelis šaltinius, nes dabar nelabai rimtai atrodo....

   Panaikinti
  3. Labai nerimtai atrodo nikas "unknown", O jeigu jums kažkas blogai - ieškokit kur rimčiau. Tai viskas ką galiu pasakyt.

   Panaikinti