2013 m. gruodžio 16 d., pirmadienis

Apie rusiškas matrioškas...

Neretai manoma, kad žymioji matrioška yra kažkoks itin senas rusiškas žaislas ar suvenyras, nors pirmosios matrioškos sukurtos palyginti neseniai – tik XIX a. pabaigoje.
To meto Rusijos imperijoje buvo justi šioks toks patriotinis pakilimas ir savito „rusiško stiliaus“ paieška mene bei kitose gyvenimo sferose. 

Taip Rusijos dailininkai sukūrė matriošką – apvaliaveidę tradiciniais rusų rūbais vilkinčią valstiečių mergaitę, kuri rankose laikė grybų pintinė, naminį paukštį ar suvystytą kūdikį. Kaip žinia, matrioška yra ir tam tikras žaislas „su paslaptim“, kadangi didesnių išardomų matrioškų viduje yra mažesnės matrioškos.
Simboliškai medinės matrioškos pradėtos sieti su moteriškos sveikatos, pilnatvės ir motinystės simbolika, o jų pavadinimas kilo nuo ikirevoliucinėje Rusijoje populiaraus lotyniškos kilmės moters vardo Matriona (arba Matrona), kuris reiškė motiną, garbingą moterį.
Kaip parodė laikas, matrioškos sukūrimas buvo gana sėkmingas žingsnis, kadangi ši paprasta medinė lėlė tapo ištisos šalies simboliu.