2013 m. gruodžio 23 d., pirmadienis

1914 metų Kalėdų paliaubos

1914 m. Pirmojo pasaulinio karo Vakarų fronte įvyko fenomenas, kurį vėliau istorikai pavadino „Kalėdų paliaubomis“.
Savaitę prieš Kalėdas priešpriešais esančių vokiečių ir anglų apkasų kariai pradėjo vieni kitiems siųsti signalus bei raštiškus pasiūlymus nutraukti ugnį per Kalėdų šventę. 

Šią iniciatyvą palaikė (arba bent jau jai netrukdė) ir nemaža dalis abiejų pusių priešakinių pozicijų karininkų, kurie puikiai suprato, kad už tokį savivaldžiavimą vyresnioji kariuomenės vadovybė jų tikrai nepaglostys.

Per Kūčias ir Kalėdas nutilo artilerija, liovėsi šaudymas. Įtampa kai kuriuose fronto ruožuose nuslūgo iki tokio laipsnio, kad tarpusavyje kovęsi kariai eidavo vieni pas kitus, kartu traukė kalėdines giesmes, keitėsi simbolinėmis dovanėlėmis. Pagarbą vieni kitiems atiduodavo ir susitikę skirtingų pusių karininkai. „Niekieno žemėje“ tarp apkasų buvo žaidžiamas Kalėdų futbolas, anglai, prancūzai ir vokiečiai tarpusavyje varžėsi gražiausios šventinės giesmės „konkursuose“. Neoficiali „Kalėdų taika“ išnaudota ir kitiems tikslams. Visos kariaujančios pusės turėjo progą susirinkti ir garbingai palaidoti savo žuvusių kūnus (kurie gulėjo ten po kelis mėnesius), bendrai laikyti mišias, o ir pagaliau pailsėti nuo begalinės nervinės įtampos. Manoma, kad iš viso šioje iniciatyvoje dalyvavo apie 100 000 karių. 

1914 m. Kalėdų paliaubos – kariška iniciatyva „iš apačios“. Joks vyresnybės leidimas nutraukti ugnį nebuvo gautas, o ir niekas jo netgi neprašė. Po trumpalaikės taikos kai kurie atskiri jaunesnieji karininkai buvo suimti ir netgi nuteisti myriop už draugiškus santykius su priešu, tačiau aukščiausi kariuomenės vadai suvokė, kad visų tokios masinės iniciatyvos narių nubausti neįmanoma, tad nusprendė verčiau tyliai užmerkti akis. 

Beje, Kalėdų paliaubos vyko ne visuose fronto ruožuose – kai kur mūšiai tęsėsi ir toliau. Po 1914 m. tokių šventinių paliaubų daugiau nebuvo. 

Iliustracija: 1914 m. Kalėdų paliaubos. Britų ir vokiečių kariai sveikina vieni kitus "niekieno žemėje" prie Kalėdų eglutės.

-------------

1 komentaras:

  1. Yra sukurtas ir filmas, paremtas šiais įvykiais - "Joyeux Noel" http://www.imdb.com/title/tt0424205/

    AtsakytiPanaikinti