2013 m. lapkričio 28 d., ketvirtadienis

Sunkiasvoris riterių žirgas – destrijė

Mūsų dienomis istorinės rekonstrukcijos festivaliuose galima pamatyti įvairių tipų šarvų ir ginklų, tačiau vargu ar šiais laikais išvysime sunkiasvorį riterių žirgą destrijė (pr. Destrier), kadangi jų tiesiog neliko.
Destrijė – sunkių kovos žirgų veislė – pagrindinė varomoji sunkiosios kavalerijos jėga. Tai buvo galingas žirgas, kurio ūgis siekė nuo 175 iki 200 cm, o svoris netgi 1000 kg (pačių didžiausių). Manoma, kad veislė buvo išvesta Didžiojo tautų kraustymosi laikais ir viduramžiais kainavo milžiniškus pinigus. 

Įsibėgėjęs destrijė galėjo lengvai pralaužti galingų vyrų rikiuotę, o vienu galvos krestelėjimu ar kojos spyriu nublokšti stipriausią pėsčią karį. Žirgui nieko nereiškė mirtinai sutrypti pėstininką, tačiau veislė turėjo ir trūkumų. Ji nebuvo greita ir šoklį, destrijė nusileido manevringumu lengvesniems kavalerijos žirgams. Tai buvo idealus atakos žirgas lygiame kovos lauke, tačiau netiko sprukti nuo priešo ar įveikti rimtesnėms gamtinėms kliūtims.
Veislės pavadinimas kilo nuo dešinę pusę reiškiančio prancūziško žodžio. Manoma, kad pagal riteriškas tradicijas žirgas visuomet buvo vedamas iš dešinės, todėl ši pusė ir tapo jo pavadinimu. 
Paveisksliukas: Legendinis Anglijos riteris Viljamas Maršalas su savo destrijė žirgu. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą