2013 m. lapkričio 29 d., penktadienis

Kalis – viduramžiška kepuraitė

Dažnas žiūrėdamas istorinius filmus ar besilankydamas viduramžių epochai skirtose šventėse matė jų dalyvius su baltomis, vaikiškas primenančiomis kepuraitėmis. Tai vadinamasis kalis (pr. Cale) – galvą dengianti, dažniausiai balta plono audinio kepuraitė, kurios galus galima surišti po smakru virvelėmis. Kalis buvo toks populiarus, kad ji nešiojo visų visuomenės sluoksnių atstovai – nuo valstiečiu iki riteriu ir, ko gero, skyrėsi tik medžiagos kaina. Ši kepuraitė dengė galvą kasdieniame gyvenime ir viduramžių miniatiūrose ji vaizduojama dažnai. Neretai ant kalio buvo uždedama kokia nors kita kepurė ar storas pošalmis su šalmu. 

Šiaip ir pradžių tokia „kūdikio kepuraitė“ man atrodė kvailai. Ypač nevykusiai atrodė kai ją nešiojo rūstūs barzdoti vyrai. Tačiau mano istorinės rekonstrukcijos laikais cale teko užsimaukšlinti ir pačiam. Šiaip likau ją patenkintas. Kepuraitė saugo galvą nuo kaitrios saulės spindulių, tikriausiai kiek šildo ir žiema. Ji labai patogi ir jos svorio visiškai nejauti lyg vaikščiotum išvis be kepurės. Na, o viduramžių rekonstrukcijos festivaliuose nieks nepagalvos, kad suvaikėjęs. Senovės mados - irgi mados. Žinoma, su kaliu kasdieniame gyvenime liksite nesuprastas (geriausiu atveju). 


Viduramžių rekonstruktorius su kaliu. 

1 komentaras:

  1. Toks platus šios kepuraitės paplitimas gali būti siejamas su tų laikų higiena - apsauga nuo blusų ir utėlių. Nepamenu kuriame dokumentiniame filme apie tų laikų gyvenimą kalis ir buvo taip pristatytas, manau tame logikos yra :)

    AtsakytiPanaikinti