2013 m. lapkričio 27 d., trečiadienis

Džonas Koldvelas Kelhunas ir jo vergvaldystės politika

Kadaise JAV gyveno įtakingas politikas Džonas Koldvelas Kelhunas (1782 – 1850 m.), kuris į Europos šalių raginimus atšaukti vergiją atsakė, kad to padaryti neįmanoma, kadangi.... negrai priklauso „žemesniam“ žmonių tipui. Toks pareiškimas buvo padarytas po konsultacijos su „mokslinio rasizmo“ tėvu Samueliu Džordžu Mortonu (1799 – 1851 m.), kuris tyrinėdamas senųjų egiptiečių palaikus priėjo išvados, kad jie priklausė europidų rasei ir tuo grindė istorinį vergovės teisėtumą (egiptiečiai neretai vertė vergais piečiau gyvenančius juodaodžius).

Kelhunas aktyviai pasisakė ir prieš tai, kad vergija būtų panaikinta kai kuriose JAV valstijose, teigdamas, kad negalima riboti vergvaldžių teisių perkelti savo turtą kur tik jie nori. 
Beje, įdomu tai, kad baltieji vergvaldžiai intensyviai skatino juodaodžių gimstamumą, kadangi vergovėje gimęs juodaodis automatiškai tapdavo pono nuosavybe. 
Kadaise Kelhuno vardu buvo pavadintas ežeras Minesotos valstijoje ir 2010 m. visuomenėje kilo iniciatyva jį pervadinti. Iniciatyva buvo atmesta kaip esanti už valstijos valdžios įgaliojimų ribų.
Paveiksliuke viršuje Džonas Koldvelas Kelhunas.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą