2013 m. lapkričio 13 d., trečiadienis

Dar kartą apie barzdas (+ rekordininkų foto)

Priklausomai nuo epochos, Vakarų Europoje mada nešioti ilgesnes barzdas tai sunykdavo, tai vėl atgimdavo. Senojoje Graikijoje barzda buvo laikoma subrendusio vyro simboliu, o tradicija jas skusti atėjo iš Romos. Pačioje Romoje (nepaisant to, kad tipišką aukštesnių visuomenės sluoksnių romėną įsivaizduojame buvus bebarzdžiu) būta ir barzdotų imperatorių (pavyzdžiui, Adrianas). Tiesa, „Augustų istorijoje“ teigiama, kad Adrianas augino barzdą norėdamas paslėpti kažkokius veido defektus, bet tai nėra taip svarbu, kadangi aukščiausių sluoksnių mados neretai persimesdavo ir į žemesnius.
Madų istorikai pastebėjo, kad vėlesniais laikais Vakarų Europoje mada nešioti puošnią barzdą stiprėjo ir silpnėjo priklausomai nuo vyrų šukuosenų puošnumo. 


Tai yra, „perukų epochoje“ ilgos barzdos pasidaro nemadingos, o šukuosenoms trumpėjant – atvirkščiai – vešlios barzdos atgimsta. Savo metu barzdas nešiodavo net Katalikų bažnyčios popiežiai bei kiti aukšti dvasininkai.
Grynai iš psichologinės pusės (netgi pasąmoningai) barzda neretai siejama su „rimto vyro padėtimi ir statusu“. Ne veltui išminčiai, filosofai, monarchai dažnai įsivaizduoti barzdotais, nors tikrovėje jie augino barzdas toli gražu ne visada. Barzdos „sutaurinimas“ tikriausiai siekia priešistorės laikus ir kadaise ji galėjo būti suvokiama kaip vyriškos sveikatos, brandos, jėgos simbolis, skiriantis barzdotą „tikrą vyrą“ nuo jaunuolio. Rusijos biologijos profesorius V. Dolnikas iškėlė hipotezę, kad savo metu archajiškose visuomenėse vešli barzda galėjo lemti vyro statusą, tai yra, faktiškai ji atliko tą pačią funkciją kaip ilgi stipriausio liūto karčiai ar beždžionių alfa patino gaurai. Taigi, barzda nuo seno yra rimtas dalykas.
O pabaigai keletas senų nuotraukų su barzdų rekordininkais Europoje ir JAV: 


Absoliutus rekordininkas amerikietis Hans Nils Langseth. Barzdos ilgis - 17.6 pėdos (533.4cm). Po šio žmogaus mirties jo sūnus nukirpo tėvo barzdą ir perdavė ją saugoti į Natūraliosios istorijos muziejų. 


Zachariah Taylor Wilcox, 14 pėdų. 


Richard Latter, 12.6 pėdos. 


Walentine Tapley, 12 pėdų. 


Alistair MacWilkie, 12 pėdų. 

Nuotraukoje viršuje Louis Coulon, 11 pėdų. 

Dar apie barzdas skaitykite šiame bloge:
Komentarų nėra:

Rašyti komentarą