2013 m. spalio 7 d., pirmadienis

Tiudalio tipas - seniausių Skandinavijos autochtonų palikuonys?

Paprastai norvegus mes įsivaizduojame šviesiaplaukiais šiauriečiais, tačiau būta (ir yra) kiek kitokių norvegų. Taip, būtent norvegų, o ne asimiliuotų tamsiaplaukių žemaūgių samių.
Kadaise antropologai pastebėjo, kad gana izoliuotoje Tiudalio (Tydal) vietovėje gyvena tam tikras norvegų tipas, kuris beveik nesutinkamas niekur kitur ir tikriausiai yra kažkokių itin archajiškų skandinaviškųjų tipų palikimas.


Minėtajį Tiudalio tipą mokslininkai apibūdino šiais žodžiais: „Labai aukštas ir tamsiai pigmentuotas itin senas vidurio Skandinavijos tipas. 

Tiudalio tipo atstovai tvirti, trumpų kojų ir ilgomis rankomis, pasižymi pailgagalvyste (kaukolės indeksas 73). Veidas vidutiniškai platus arba platus, smakras atsikišęs, kakta žema ir plokščia, antakių lankai gerai išvystyti, nosis dažniausiai trumpa ir plati. Plaukai juosvai rudi, akys tamsios, barzda auga gerai. Iš pradžių šis tipas buvo aprašytas Tiudalio apskrityje Tronderlage, o paskiau rastas ir Švedijoje. Ši unikali populiacija gyveno tūkstantmečius izoliuota, tačiau mūsų laikais išsibarstė po visą Skandinaviją. Šiandiena Tiudalio tipas niekur nevyrauja, tačiau paskiri jo atstovai sutinkami visoje Skandinavijoje. Paprastai Tiudalio tipas įvardijamas kaip antropologinio paleoatlantidinio tipo variacija“.

Spėta, kad Tiudalio tipas – negermaniškas komponentas germaniškoje tautoje, o jo atstovai kadaise įsikūrė Skandinavijoje dar prieš germanus. Tolimoji jų protėvynė gali būti siejama su Iberijos pusiasaliu ir galbūt tam tikra prasme "tiudaliečiai" yra senųjų keltų-iberų genčių palikuonys. Apie jų ankstyvąją kultūrą ir kalbą beveik nieko nežinoma – Tiudalio žmonės seniausiai perėmė germanų kalbą ir papročius, dalyvavo formuojantis norvegų tautai, ir niekaip kitaip savęs, nei norvegais, niekada nevadina.

Teatleidžia man garsus norvegų šachmatininkas Magnusas Karlsenas, bet būtent jo tipas kai kuriuose antropologiniuose forumuose apibūdintas kaip etaloninins (ar beveik etealoninis) Tiudalio tipas. Tad, dedu būtent jo foto.

1 komentaras:

  1. DNR tyrimai jau senokai atskleidė migracijos kelius.
    Tydal type Y-DNA: R1b1b2a1a1
    Migration map of Y-haplogroup R1b from the Paleolithic to the end of the Bronze Age (c. 1000 BCE)
    http://www.eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml#Q

    AtsakytiPanaikinti