2013 m. spalio 11 d., penktadienis

"Stalingrado kalavijas"

Iškart pasakysiu – čia visiškai jokios politikos. Tiesiog sudomino pats faktas ir ginklas.
1943 m. Lapkričio 29 d. Vinstonas Čerčilis Sovietų Sąjungos lyderiui Stalinui įteikė vadinamąjį „Stalingrado kalaviją“, kuris buvo pagamintas tuometinio Britanijos karaliaus Jurgio VI nurodymu sovietų pergalei prie Stalingrado pažymėti. 


Nepaisant to, kad ginklas papuoštos sovietine simbolika, tai - gana nagingai padarytas meno kūrinys, kuris buvo laikomas vienu iš XX a. ginklakalystės šedevru.
Crusader“ tipo kalaviją iš geriausio Šefildo plieno nukaldino du žymūs Anglijos ginklakaliai, juos konsultavo menų ir ikonografijos ekspertai, o darbus prižiūrėjo Didžiosios Britanijos auksakalių gildijos atstovai.
Kalavijo geležtės ilgis - 91.4 cm (bendras ginklo ilgis – 122 cm), rankena dengta aukso viela, o krištolinį bumbulą vainikavo Tiudoru rože. Gardos užlenkimai taipogi paauksuoti ir pasibaigia stilizuotomis leopardų galvomis. Geležtę iš abiejų pusių puošė užrašas anglų ir rusų kalbomis, skelbiantis, kad tai yra karaliaus Jurgio VI dovana „tvirtiems kaip plienas“ Stalingrado gyventojams. Odinės makštys buvo dekoruotos monarcho karūna, herbu, mongrama ir trimis penkiakampėmis žvaigždėmis iš rubino aukso apvaduose. Prieš įteikiant kalaviją SSSR lyderiui, ginklas kone su religine pagarba buvo eksponuojamas Vestminsterio abatijoje. Dabar originalas saugomas viename iš Volgogrado (buvusio Stalingrado) muziejų. Be originalo yra dar dvi šio ginklo kopijos. 


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą