2013 m. spalio 26 d., šeštadienis

Senosios kapinės Tauro kalno šlaite

Tai, kad Vilniuje kadaise būta kapinių ten kur niekas net dabar nepagalvotų – žinomas faktas. Ne taip seniai (prieš kokius 4 – 5 metus) atrastos senosios kapavietės Bokšto gatvėje, be to dar prieš kelis amžius žmonės buvo laidojami praktiškai kiekvienos bažnyčios šventoriuje. Sakau tai ne kaip tuščias teoretikas, bet pačiam yra tekę ne kartą dirbti šalimais su Vilniaus senamiestį tyrinėjančiais archeologais bei pačiam atkasinėti tuos pačius kaulus.
 
Taigi, senovinių kapaviečių po Vilniaus gatvių grindiniu tikrai daug...


Vat pasitaikė įdomi XIX a. J.Čechavičiaus nuotrauka, kurioje matyti kapinės Tauro kalno šlaite (nuo Lukiškių aikštės pusės). Tai ne garsiosios liuteronų kapinės, kurios kadaise buvo dabartinių Santuokų rūmų vietoje ir sulygintos su žeme sovietų laikais. Šios kapinės – kitos. Yra žinoma, kad netoliese buvo dar vienos – stačiatikių kapinės, kurios plytėjo maždaug toje vietoje kur dabar yra medžiais apaugusi dauba (virš Medicinos banko), tačiau minėtoje nuotraukoje matosi jog kryžiai – ne rusiški, o lotynų tradicijos. Vietą sunku labai jau tiksliai identifikuoti, bet tie kryžiai matyt stovėjo maždaug ten kur dabar yra statieji laiptai į kalną (plius minus 50 – 100 metrų). Tiesa, kalno šlaitas nuo Lukiškių aikštės pusės buvo nukastas.

Paskaityti apie šiuos palaidojimus galima lietuviškai ir rusiškai.

2 komentarai:

  1. Pagal kampus tarp bažnyčių bokštų spėjau apytiklią vietą, kur stovėjo fotografas: http://goo.gl/zbS25g
    Jei atmintis nepaveda, a. a. R. Čaplinsko "Vilniaus istorijoje" toje vietoje minimos našlaitėlių kapinės, kuriose laidoti neatpažinti numirėliai ir pan.
    Vienok, neturiu knygos po ranka, ryt galėsiu patikslinti. Reiktų dar Kirkoro "pasivaikščiojimus" pavartyti.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Pažvelkit i Abdono Korzono 1860m Lukiškių nuotrauką - tenais pamatysit pravoslavų kryžių. Tai senosios pravoslavų kapinės kurios XIX a. viduryje buvo perkeltos į Šv. Eufrosinijos kapinės.

    AtsakytiPanaikinti